Uchwycona językiem ciała, muzyki i obrazu opowieść filmowa zatytułowana Inicjacja w reżyserii Iwony Pasińskiej została zakwalifikowana do programu 9. edycji The San Francisco Dance Film Festival. Pokazy filmowe odbywać się będą od 11 do 14 października, m.in. w historycznym Brava Theater Center w San Francisco.

Z grona zakwalifikowanych prac jury wyłoni laureatów w następujących kategoriach: najlepszy film dokumentalny, najlepsza rejestracja filmowa spektaklu, najlepszy film tańca, najlepszy film studencki i najlepszy film eksperymentalny. Ten ostatni gatunek filmowy reprezentuje właśnie Inicjacja.

The San Francisco Dance Film Festival jest międzynarodową platformą dedykowaną prezentacji i rozwojowi filmu tańca. Jego założeniem jest nie tylko celebrowanie piękna wyselekcjonowanych filmów  z całego świata, ale też inspirowanie i wspieranie choreografów oraz twórców filmowych z okolic Zatoki San Francisco do tworzenia prac w obszarze tańca.

Produkcja filmowa Polskiego Teatru Tańca znalazła się już w finale międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych (DADC International Short Dance Film Competition) w Saint-Etienne we Francji. Także w oficjalnej selekcji filmów zgłoszonych do trzeciej edycji konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w Norwegii. Była prezentowana podczas majowej edycji konkursu „Short to the point” oraz w Nasher Museum of Art w Duke University w Durham w ramach programu ADF’s Movies By Movers Film Festival w Stanach Zjednoczonych.