IMG_8992Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE doczekał się już osiemnastej edycji. Po raz kolejny publiczność będzie mogła podziwiać tancerzy z całego świata – do Wielkopolski przyjadą grupy  ze Słowacji, Chorwacji, Hiszpanii, Panamy, Kanady i Polski. Przegląd zwieńczy koncert finałowy z udziałem wszystkich zespołów i zaproszonych gości, którzy wystąpią w niedzielę, 19 sierpnia na swarzędzkim Rynku.

Hasłem przewodnim tegorocznego Przeglądu jest „Folklor mamy we krwi” i jest ono ściśle związane z akcją charytatywną organizowaną wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Przez cały czas trwania wydarzenia, grupom tanecznym towarzyszyć będzie krwiobus, w którym każdy będzie mógł oddać krew.

Przegląd rozpocznie się w sobotę, 11 sierpnia koncertem w Nowym Tomyślu. Dzień później artyści z całego świata wystąpią w Damasławku, który znalazł się na festiwalowej mapie po raz pierwszy. Uroczysty przemarsz oraz warsztaty dla najmłodszych zwieńczy barwny koncert.

Poznański Koncert inauguracyjny „Biesiada Ludowa”, który po roku przerwy powróci do Parku Wilsona oraz poprzedzający go kolorowy korowód ulicą Półwiejską odbędą się w poniedziałek, 13 sierpnia.

Przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą również Leszno, Wrześnię, Wronki i Luboń. Całość zakończy się koncertem „Folklor mamy we krwi”, który odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 21:00 na swarzędzkim Rynku. Organizatorzy starają się, by festiwalowe koncerty były niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników. Podczas koncertu finałowego zaprezentowane zostaną najlepsze punkty programu zespołów, które wystąpią na dwóch scenach.

– Na miejsce koncertu wybieramy co roku inne miejsce, które stanowi urokliwe tło do spektaklu składającego się z tańca, śpiewu i muzyki – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. – W tym roku jest to Swarzędz, w którym od lat uwielbiamy występować, dzięki fantastycznej atmosferze, którą budujemy ze wspaniałą publicznością.

Koncert wieńczący Przegląd Folkloru to bez wątpienia najbardziej atrakcyjny festiwalowy punkt programu. Będzie to pieczołowicie wyreżyserowane parateatralne przedsięwzięcie, odbywające się na kilku scenach, przy wykorzystaniu kilkudziesięciu reflektorów i ponad stu mikrofonów. Wszystkie zespoły – 300 tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata – wystąpią w autentycznych strojach ludowych przy akompaniamencie muzyków grających na tradycyjnych instrumentach.

Tydzień festiwalowy opierać się będzie na przemarszach i koncertach, ale to nie jedyne wydarzenia, jakie zaplanowano dla publiczności. W czwartek, 16 sierpnia na Plaży Rataje odbędzie się prezentacja sportów tradycyjnych. Zaproszone zespoły przedstawią gry tradycyjne z różnych zakątków świata, a międzynarodowe popołudnie zakończy turniej gry w „pierścieniówkę” – tradycyjną grę zespołową pochodzącą z Kaszub.

Uczestnictwo we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatne.

Szczegółowy program Światowego Przeglądu Folkloru Integracje jest dostępny tutaj.

[fot. Marta Łuczkowska]