Animator_B1Już 6 lipca w Poznaniu rozpocznie się jedno z największych wydarzeń w świecie animacji – 11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR, którego rangę potwierdza przywilej kwalifikowania do Oscarów®. W trakcie siedmiu festiwalowych dni zostanie pokazanych ponad 300 filmów z całego świata.

Tegoroczny festiwal zainauguruje projekt audiowizualny cenionego poznańskiego muzyka Zbigniewa Kozuba i jego zespołu Animatik. Pokaz filmów z muzyką na żywo odbędzie się 6 lipca o godzinie 21:30 w Klubie Festiwalowym. Tym, co wyróżnia projekt WHISPERS — poza muzyką na żywo i projekcją 8 filmów poznańskich animatorów — jest animowany mapping na żywo.

Od pierwszego dnia festiwalu rusza Kino Nocne, czyli animowane seriale dla dorosłych. Codziennie od 6 do 11 lipca o godz. 23:00 w Klubie Festiwalowym pokazywane będą najbardziej kultowe i najnowsze seryjne produkcje animowane dla dorosłych, takie jak Rick & Morty, Super Science Friends, czy serial HBO braci Duplass Animals: Zwierzęta.

Jak co roku, głównym punktem programu MFFA Animator są konkursy. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Animowanych długometrażowych rywalizować będzie 5 tytułów. W skład międzynarodowego  jury oceniającego długie metraże wchodzą: Chris Robinson (Kanada), Joanna Raczynska (USA) i Zbigniew Czapla (Polska). Najważniejszym konkursem festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych krótkometrażowych, w którym o Grand Prix ANIMATORA – Złotego Pegaza, rywalizować będzie 49 tytułów wyselekcjonowanych spośród ponad tysiąca nadesłanych dzieł. Członkami międzynarodowego jury są: Nag Valdermersky (Wielka Bytania), Vera Neubauer (Wielkia Brytania) i Krzysztof Knittel (Polska).

Nowością tegorocznej edycji festiwalu jest zorganizowany dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich Konkurs Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR. PL. Filmy konkursowe, ukazujące najnowsze dokonania rodzimych animatorów, powalczą o nagrody konkursowe: Animusze. O nagrody zabiegać będą tytuły w czterech kategoriach: Filmy i seriale dla dzieci, Filmy studenckie, Filmy dyplomowe oraz Filmy indywidualne i autorskie.

Jak co roku specjalny blok przygotowano dla najmłodszych widzów, w ramach  którego odbędą się premierowe pokazy pełnometrażowych filmów animowanych dla dzieci, prezentacje filmów krótkometrażowych oraz bajek dla dzieci w wieku 2 do 4 lat, a także niecierpliwie wyczekiwane Warsztaty Animatora Jutra.

Animator to także wydarzenie branżowe, w ramach których odbywają się spotkania reżyserów, animatorów, producentów, dystrybutorów, przedstawicieli najważniejszych instytucji filmowych w Polsce i szeroko pojętego środowiska filmowego. To okazja do konsultacji projektów i szukania partnerów do ich realizacji. W programie zaplanowano spotkania, pitchingi, master classy, szkolenia i spotkania indywidualne.

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR zakończy się 12 lipca.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny tutaj.