Wieczór boski16 czerwca Polski Teatr Tańca wystartuje z programem partnerskim w ramach Malta Festival Poznań 2018, prezentując propozycje repertuarowe, które miały swoje premiery w ramach Roku Guślarzy 2017 i Roku Bogów 2018. Cykl spektakli rozpocznie premiera No more tears, która odbędzie się 16 i 17 czerwca o godzinie 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek.

Idiom tegorocznego Malta Festival Poznań Skok w wiarę splata się tematycznie z przesłaniem Roku Bogów 2018, który w Polskim Teatrze Tańca skupia się na polskich rozliczeniach, zarówno religijnych, jak i politycznych i obyczajowych. No more tears – spektakl tropiący motywy boskie i hagiograficzne, nieprzerwanie powracające w polskiej historii, reżyseruje Iwo Vedral, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego spektakle prezentowane były m.in. na Festiwalu Demoludy w Olsztynie, Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Współtwórcami spektaklu No more tears są: związana z Poznaniem choreografka i performerka Krystyna Lama Szydłowska, której prace skupione są wokół poszukiwań alternatywnych środków komunikacji i relacji z widzem oraz Dawid Dąbrowski, kompozytor teatralny i producent muzyczny, zajmujący się muzyką improwizowaną i szeroko pojętą elektroniką. 

Podczas Malta Festival Poznań Polski Teatra Tańca przypomni również spektakle, które weszły do repertuaru w 2017 i 2018 roku. W propozycji przygotowanej na festiwal łączą się nurty refleksji Roku Guślarzy – nawiązania do tradycji, obrzędów, spuścizny dawnych wierzeń i polskiego romantyzmu, oraz Roku Bogów, poświęconego boskiej symbolice, boskim postaciom i zjawiskom, autorytetom, uzurpatorom. Synteza wypowiedzi artystycznych, wpisujących się w dyskurs o polskiej tożsamości, z pewnością odsłoni rożne, barwne oblicza polskiego imaginarium, dopełniając jednocześnie program Malta Festival Poznań.

Pokazy spektakli PTT w ramach Malta Festival Poznań: 

16.06. godz. 20. 00  No more tears, reż. Iwo Vedral (premiera PTT), Centrum Kultury „Zamek”

17.06. godz. 20.00 No more tears, reż Iwo Vedral (premiera PTT). Centrum Kultury „Zamek”

21.06. godz. 21.00  Polka, reż. Igor Gorzkowski, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

22.06. godz. 18.00  Żniwa, reż. Igor Gorzkowski, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

23.06 godz. 18.00 Wesele. Poprawiny, reż. M. Liber, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

24.06. godz. 18.00 Gorycz, reż. Kaya Kołodziejczyk, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2