imageJuż 15 czerwca rozpocznie się jeden z najważniejszych na świecie festiwali teatru współczesnego – Malta Festival Poznań. Zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji, Idiomem Skok w wiarę, uczestnicy zastanowią się nad możliwymi wariantami tej postawy – ryzykownym skokiem zarówno w zachwyt, piękno, jak i fanatyzm. Organizatorzy, a także artyści zapytają o to, jak różne przekonania i aksjologie mogą wchodzić ze sobą w dyskusję, gdzie przebiegają linie podziału, a gdzie porozumienia.

Festiwal rozpocznie oczyszczające kolektywne działanie – budowanie, a następnie niszczenie kartonowej konstrukcji, przypominającej wieżę wieńczącą kontrowersyjny projekt architektoniczny Zamku Przemysła w Poznaniu. Niewinny, ale wywrotowy gest Olivera Grossetete’a i rzeszy ochotników będzie zapowiedzią festiwalowych projektów, które pokażą, że sztuka ma moc demaskowania szaleństwa otaczającego świata, i pozwala wobec niego na indywidualny, a jednocześnie obywatelski protest.

Po pięciu latach do Poznania powrócą artyści legendarnej belgijskiej grupy Needcompany. Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers oraz Maarten Seghers spotkają się z widzami festiwalu w nowej roli – kuratorów Idiomu Skok w wiarę. Zgodnie z etymologią słowa „kurator” swoją rolę rozumieją jako uzdrawianie, zastanawiając się jak ich gościnna obecność w Polsce może rezonować z obecną sytuacją społeczno-polityczną. Program artystyczny, który zaproponowali prowokuje do zadania pytania o to, jak sztuka mierząca się z tematami takimi, jak śmierć, wojna, fundamentalizm religijny, może nieść nadzieję. Needcompany – zjawiskowy, wielopokoleniowy kolektyw artystów wywodzących się z różnych dziedzin i kultur – na co dzień skacze w wiarę, nie tylko tworząc nowe projekty, ale także działając na rzecz młodego pokolenia twórców i najbliższych sąsiadów – społeczności brukselskiego wieloetnicznego Molenbeek, gdzie mieści się MILL, czyli nowa siedziba kolektywu, realizująca w praktyce ideę artystycznego domu otwartego dla wszystkich.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, sercem Malty pozostanie Generator, czyli program społeczno-artystyczny odbywający się na placu Wolności. Także w tym roku stanie się on miejscem spotkań i splotu wielu ścieżek, przestrzenią premier muzycznych i teatralnych, instalacji, warsztatów i rozmów do świtu.

Na finał Malty zabrzmią piosenki Zygmunta Koniecznego w porywającej interpretacji Agaty Zubel i aranżacji Cezarego Duchnowskiego.

Szczegółowy program tegorocznej edycji Malta Festival Poznań jest dostępny tutaj