Footloose,zespół Teatru Muzycznego w Poznaniu,fot.R.Lak (2)W sobotę, 21 kwietnia na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu odbędzie się premiera musicalu Footloose, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. To kolejny wielki broadwayowski przebój, który zagości w poznańskim teatrze.

Fabuła musicalu nawiązuje do jednego z najpopularniejszych filmów z lat 80. Ren McCormack, po rozwodzie rodziców, wraz z matką przeprowadza się z wielkomiejskiego Chicago do małej, teksańskiej miejscowości Bomont. Tam poznaje Ariel, córkę pastora Shaw, który wprowadził zakaz tańca po tym, jak jego syn z grupą przyjaciół zginęli w wypadku samochodowym podczas powrotu z imprezy. Chłopak postanawia się zbuntować i udowodnić wszystkim, że życie oparte wyłącznie na zakazach nie ma sensu.

Premiera musicalu odbyła się 22 października 1998 roku w Richard Rodgers Theatre na Broadwayu. Autorem muzyki jest Tom Snow. Teksty piosenek napisał Dean Pitchford, który wspólnie z Walterem Bobbie podjął się także reżyserii. Nawiązująca do stylistyki lat 80. i 90. muzyka, wzbogacona o elementy rock-and-rolla i country, od początku zyskała aprobatę publiczności w różnym wieku. Autorzy musicalu wykorzystali wcześniejszy wielki filmowy przebój Kenny Logginsa – Footloose oraz dynamiczną piosenkę Bonnie Tyler Holding out for a Hero. Przedstawienie zostało zagrane 709 razy, zdobywając cztery nominacje do prestiżowych nagród Tony Awards. W wersji scenicznej wystąpili między innymi: Jeremy Kushnier (Ren McCormack), Jennifer Laura Thompson (Ariel Moore) oraz Stephen Lee Anderson (Shaw Moore). Z kolei w wersji filmowej z 1984 roku w roli głównej wystąpił Kevin Bacon, a partnerowali mu John Lithgow oraz Sarah Jessica Parker. W 1985 roku piosenka Footloose nominowana była do Oscarów oraz Złotych Globów, a w 2004 roku znalazła się na liście 100 najlepszych piosenek filmowych wszech czasów.

– Temat konfliktu pokoleń czy też innego języka, którym posługują się dzieci i rodzice, nie jest nowy i był poruszany w światowej literaturze, teatrze i filmie niejednokrotnie. Dlaczego właśnie „Footloose” jest tytułem, który od ponad trzydziestu lat rozpala umysły, serca i… nogi widzów na całym świecie? Bo właśnie zakaz tańczenia – jako źródła wszelkiego zła (według „dorosłych” mieszkańców Bomont) – jest zarzewiem konfliktu zawartego w tym wyjątkowym musicalu – mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu

Poznańską wersję Footloose wyreżyseruje Jerzy Jan Połoński. Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Jakub Kraszewski, za choreografię odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię i kostiumy projektuje Mariusz Napierała.

Premiera musicalu już w sobotę o godzinie 19:00. Spektakl zostanie również wystawiony 22, 25, 26, 27 i 28 kwietnia, a także w maju i czerwcu.

[fot. Radosław Lak]