malta Festival 2018 logo-1W tym roku Malta Festival Poznań podporządkowana jest dynamice skoku. Zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji – Idiomem Skok w wiarę wspólnie zastanowimy się nad możliwymi wariantami tej postawy – ryzykownym skokiem zarówno w zachwyt, piękno, jak i fanatyzm. Zapytamy o to, jak różne przekonania i aksjologie mogą wchodzić ze sobą w dyskusję, gdzie przebiegają linie podziału, a gdzie porozumienia.

Festiwal rozpocznie oczyszczające kolektywne działanie – budowanie, a następnie niszczenie kartonowej konstrukcji, przypominającej wieżę wieńczącą kontrowersyjny projekt architektoniczny Zamku Przemysła w Poznaniu. Niewinny, ale wywrotowy gest Olivera Grossetête’a i rzeszy ochotników będzie zapowiedzią festiwalowych projektów, które pokażą, że sztuka ma moc demaskowania szaleństwa otaczającego świata, i pozwala wobec niego na indywidualny, a jednocześnie obywatelski protest.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w czasach kiedy wolność, sprzeciw i walka o suwerenność tak często zawłaszczane są przez narodowo-wyzwoleńcze dyskursy, organizatorzy festiwalu proponują narrację à rebours. Aneta Groszyńska – gwiazda młodego pokolenia reżyserów – wraz z Janem Czaplińskim zajmą się anatomią polskiej duszy owładniętej ideą romantycznego męczeństwa. Na zaproszenie Malty stworzą spektakl na podstawie nagrodzonej Angelusem książki węgierskiego pisarza Györgiego Spiró, zatytułowanej Mesjasze. Będzie to pierwsza w historii inscenizacja tej powieści.

Po pięciu latach powrócą do Poznania artyści legendarnej belgijskiej grupy Needcompany. Grace Ellen Barkey i Jan Lauwers oraz Maarten Seghers spotkają się z widzami festiwalu w nowej roli – kuratorów Idiomu „Skok w wiarę”. Zgodnie z etymologią słowa „kurator” swoją rolę rozumieją jako uzdrawianie, zastanawiając się jak ich gościnna obecność w Polsce może rezonować z obecną sytuacją społeczno-polityczną. Program artystyczny, który zaproponowali prowokuje do zadania pytania o to, jak sztuka mierząca się z takimi tematami jak śmierć, wojna, fundamentalizm religijny, może nieść nadzieję. Needcompany – zjawiskowy, wielopokoleniowy kolektyw artystów wywodzących się z różnych dziedzin i kultur – na co dzień skacze w wiarę, nie tylko tworząc nowe projekty, ale także działając na rzecz młodego pokolenia twórców i najbliższych sąsiadów – społeczności brukselskiego Molenbeek, gdzie mieści się MILL, czyli nowa siedziba kolektywu, realizująca w praktyce ideę artystycznego domu otwartego dla wszystkich.

Ważnym terminem festiwalu będzie pojęcie wspólnoty. Sercem Malty, które od sześciu lat bije coraz mocniej, pozostanie Generator – program społeczno-artystyczny odbywający się na Placu Wolności. Ponownie będzie on miejscem spotkań i splotu wielu ścieżek, a także przestrzenią premier muzycznych i teatralnych, instalacji, warsztatów oraz rozmów do świtu.

Na finał Malty zabrzmi pieśń, do której zaśpiewania zaproszeni zostaną wszyscy uczestnicy festiwalu. W otwartej przestrzeni Parku Wieniawskiego zabrzmią piosenki Zygmunta Koniecznego, w porywającej interpretacji Agaty Zubel i aranżacji Cezarego Duchnowskiego.

Tegoroczny Malta Festival odbędzie się w dniach 15-24 czerwca.