Ręcznie malowane pisanki, tradycyjne wielkanocne palmy i stroiki, wiklinowe koszyczki, a także litewskie przysmaki, wyroby ze skóry i oryginalna biżuteria wypełniły w niedzielę Stary Rynek, gdzie odbywał się 25. Kaziuk ku czci św. Kazimierza Królewicza z Jagiellonów.

Jubileuszowe obchody Kaziuka wileńskiego rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem litewskiego biskupa Jonasa Ivanauskasa, z udziałem Chóru Poznańskie Słowiki. Następnie, przy akompaniamencie Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, przez płytę Starego Rynku przeszedł uroczysty orszak Jagiellonów, z Kazimierzem Królewiczem – patronem Litwy,  na czele. W samo południe z ratuszowej wieży popłynęły dwa hejnały: poznański i wileński, dając sygnał do wspólnej zabawy.

Na scenie wystąpiły zespoły pieśni i tańca z Polski oraz Litwy, a także Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, która, podobnie jak w latach ubiegłych, prowadziła orszak św. Kazimierza Królewicza.

Oficjalnym uroczystościom towarzyszył kiermasz kaziukowy, który wypełniły kolorowe pisanki, palmy wielkanocne, wyroby rękodzielnicze oraz tradycyjne litewskie przysmaki: cepeliny, obwarzanki, czarny chleb wileński, sękacze i wędzone kiełbasy.

Jak co roku, Kaziuk wileński cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Poznania, którzy w ten sposób rozpoczynają przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy.

[fot. Marta Łuczkowska]