Fot.M.Kaczyński CK ZAMEK 4596 404 odwiedzających, 359 000 widzów, 50 wystaw, 89 koncertów, 133 spektakle, 115 spotkań, 34 wydarzenia w ramach rezydencji artystycznych, 1960 pokazów i spotkań filmowych, 203 grupy zwiedziły zamek z przewodnikiem, 800 grup zwiedziło wystawę Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst z przewodnikiem – tak wyglądał rok 2017 w Centrum Kultury Zamek. Kolejny, 2018 rok przynosi nowe wyzwania, nowe wydarzenia, projekty, wystawy, koncerty, festiwale – jednym słowem – będzie się działo!

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu będzie realizować program obejmujący wszystkie najważniejsze dziedziny kultury ze szczególnym naciskiem na działania edukacyjne oraz wydarzenia o istotnym wymiarze wspólnotowym. Będą to zarówno mniejsze formy – spotkania, warsztaty, pojedyncze prezentacje, jak również duże projekty oraz festiwale.

Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych realizowanych w 2018 roku są: kontynuacja projektu Teatr Powszechny, kolejne rezydencje artystyczne, wystawa Akupunktura miasta, 3. Festiwal Fabuły, 11. edycja cieszącego się ogromną popularnością festiwalu Ethno Port, a także Imieniny Ulicy Święty Marcin i Niekongres Animatorów Kultury.

Ważnym projektem realizowanym w ramach uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą Wspólne Niedziele na Zamku. Całoroczny projekt Pochwała Wolności ma przyczynić się do budowania świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty, zabiegającej o prawo do godnego życia wszystkich jej członków, szczególnie tych najsłabszych. Podczas comiesięcznych spotkań uczestnicy będą działać na rzecz dobra i wolności nas wszystkich. Do wspólnego spędzania czasu i dzielenia się ideami zostaną zaproszeni ekolodzy, obrońcy praw dziecka i praw kobiet, stowarzyszenia dbające o godność ludzi starszych i ludzi odchodzących z tego świata, monitorujących sprawowanie władzy, opiekujących się niepełnosprawnymi, chorymi psychicznie oraz trudną młodzieżą. Problemy, które będą poruszane podczas Wspólnych Niedziel Na Zamku, nie były obce społecznikom, odbudowującym polską państwowość po 1918 roku. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci i poznawania Zamku oraz zwiedzania aktualnych wystaw z przewodnikiem.

Pod koniec kwietnia swoją polską premierę będzie miała wystawa World Press Photo. Wystawa najlepszych prasowych fotografii świata zostanie otwarta zaledwie kilka dni po światowej premierze wystawy w Amsterdamie.

Ważnym elementem działalności CK Zamek są duże, międzynarodowe festiwale, wśród których są: Ethno Port, który w tym roku zagra już po raz 11., Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema oraz Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych Trillme Festival. Kontynuowany będzie również festiwal Nic tu się nie dzieje, realizowany przez poznańskie kin studyjne: Pałacowe, Muza i Rialto.

Tradycyjnie już, w listopadzie CK Zamek zaprosi wszystkich poznaniaków na Imieniny Ulicy Święty Marcin. 11 listopada poznaniacy mają dwie okazje do świętowania: odzyskanie przez Polskę niepodległości i imieniny Marcina, popularnego miejskiego świętego. Ulica, której jest patronem, to jedna z głównych arterii miasta. Jej imieniny są obchodzone w Poznaniu od połowy lat 90. Centralnym punktem programu – jak co roku – będzie korowód z udziałem samego świętego. Imieniny ulicy obejmą przestrzeń Placu Mickiewicza, Alei Niepodległości oraz całe otoczenie zamku.

Rok 2018 będzie bardzo różnorodny – muzyczny, filmowy, teatralny, a przede wszystkim niezwykle artystyczny. Z pewnością w bogatym programie wydarzeń, każdy odnajdzie coś dla siebie.

[fot. M. Kaczyński]