sztywny pal azji17 lutego o godzinie 19:00 w Pałacyku pod Lipami w Swarzędzu odbędzie się koncert legendarnego zespołu Sztywny Pal Azji. Jako support wystąpi swarzędzka grupa Bordello A’Capello.

Początki zespołu Sztywny Pal Azji sięgają końca 1985 roku, chociaż publicznie zadebiutowali w marcu 1986 roku w Nowohuckim Centrum Kultury w składzie: Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda oraz Andrzej Turek. Pierwszy sukces grupa odniosła na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie zaprezentowała sześć piosenek, które miała wówczas w swoim repertuarze: Nieprzemakalni, Wieża radości, wieża samotności, Europa i Azja, Rock’and’Rollowy robak, Zakopane, Nasze reggae. Zespół zakwalifikował się do „złotej dziesiątki”, zajmując drugie miejsce w głosowaniu festiwalowej publiczności, a piosenka Nasze reggae stała się nieoficjalnym hymnem imprezy.

Rok później wyszła debiutancka płyta zespołu zatytułowana Europa i Azja. Największe przeboje pochodzące z tego albumu szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy Przebojów Programu Trzeciego. Gościnnie w dwóch piosenkach, na saksofonie zagrał Ryszard Wojciul, ówczesny muzyk zespołu Róże Europy, który od 1988 roku stał się członkiem zespołu.

W pełnym składzie Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987, w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988). Zespół wziął także udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej (1987 i 1989).

W 1989 zespół wydał kolejną płytę Szukam nowego siebie z przebojami Nie zmienię świata oraz Smutna środa. Przez kolejne lata zespół, w różnym składzie, nagrał osiem albumów. Ostatni z nich, zatytułowany Szara miał swoją premierę 6 listopada 2017 roku. Znalazło się na niej 13 piosenek , m. in. Iluminacje , 5 dni , Wstyd i Luxtorpeda.

Podczas swarzędzkiego koncertu usłyszymy utwory z ostatniej płyty oraz największe przeboje zespołu.

Wstęp wolny na koncert.