Polski Teatr TańcaZnamy już nazwiska twórców, którzy znaleźli się w II etapie konkursu na przygotowanie spektaklu w ramach Roku bogów w Polskim Teatrze Tańca.

Jury w składzie: Iwona Pasińska – dyrektor Polskiego Teatru Tańca, przewodnicząca Jury, Adriana Mikołajczak – zastępca dyrektora, Anna Królica – kurator i koordynator ds. programowych, Ewelina Chatłas – menadżer – specjalista ds. impresaryjnych, Andrzej Kryczka – specjalista ds. upowszechniania spektakli, Mateusz Fabiś – specjalista ds. multimediów i Anna Koczorowska – specjalista ds. PR wybrało dwie koncepcje premierowego spektaklu do dalszego etapu.

Pierwszą propozycją jest No more tears w reżyserii Iwo Vedrala, z choreografią Krystyny Lamy – Szydłowskiej. Drugim dramatem, który powalczy o główną nagrodę jest spektakl Objawienia w reżyserii Roberta Drobniuchy, z choreografią Karoliny Garbacik.

Idea programu Rok bogów w Polskim Teatrze Tańca jest zogniskowana wokół polskich boskich spraw, postaci i symboliki, w których boskość zjawisk/figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne bądź samouznanie. 2018 – Rok bogów jest częścią aktualnie realizowanego programu działalności Polskiego Teatru Tańca oddającym hasło Polski/wielko-polski, który ma zadanie gloryfikować polską sztukę.

Założeniem konkursu jest włączenie premierowego spektaklu do stałego repertuaru Polskiego Teatru Tańca i prezentowanie go wielokrotnie w różnych ośrodkach w Polsce i za granicą. Premierom towarzyszyć będą spotkania z artystami oraz panel naukowy zorganizowany we współpracy z poznańskimi ośrodkami akademickimi.

Rozmowy z wyłonionymi twórcami planowane są na 29 stycznia.

Premiera wybranego spektaklu odbędzie się w połowie czerwca 2018 roku w Poznaniu.