16 rzeźbiarzy z całego świata zmierzyło się w konkursie STIHL POZnan Ice Festiwal. Artyści konkurowali ze sobą przez cały weekend, tworząc niezwykłe dzieła sztuki. Festiwal Rzeźby Lodowej odbył się w Poznaniu już po raz dwunasty.

W sobotę rozegrano konkurencję Speed Ice Carving, czyli wykonywanie rzeźby na zadany przez organizatora temat. Uczestnicy mieli na to zadanie zaledwie 30 minut. Najlepszy okazał się Antonio Baisas z Filipin.

Tym, co przyciągnęło tłumy poznaniaków na Stary Rynek był jednak niedzielny konkurs główny. Rzeźbiarze w dwuosobowych drużynach wykonywali rzeźby na dowolnie wybrany temat. Jedynym ograniczeniem była… własna wyobraźnia. Przez osiem godzin na płycie Starego Rynku, przy użyciu pił mechanicznych i dłut powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Prezentacja prac odbyła się późnym popołudniem, z towarzyszeniem muzyki i pokazu laserowego.

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali Angelito Baban i Jess Parish ze Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce zajął kanadyjsko-filipiński duet – Antonio Baisas oraz Ross Baisas. Na ostatnim miejscu podium znalazł się duet polsko-francuski – Marek Szewczyk i Sebastian Sanchez.

Barwnie podświetlone lodowe rzeźby pozostaną na Starym Rynku tak długo, jak pozwoli na to pogoda.

STIHL POZnan Ice Festiwal jest częścią Betlejem Poznańskiego, które w tym roku odbywa się jednocześnie na Starym Rynku, ul. Paderewskiego i Placu Wolności. Jedną z największych atrakcji jest ogromny diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta.

[fot. Tomasz Szefer]