Sztama08 grudnia o godzinie 18:00 w Sali Wielkiej CK Zamek zostanie wystawiony spektakl Sztama w reżyserii Doroty Abbe. Sztuka w dość lekki, może nawet komediowy sposób podejmuje niezwykle trudny temat wykluczenia, stereotypów i konfrontuje ze sobą dwa, pozornie odmienne, światopoglądy.

Inspiracją dla Sztamy, opowiadającej o grupie młodych pasjonatów teatru i działaczy LGBT, którym nie udało się dostać dotacji na przedstawienie o homoseksualistach, w związku z czym zwracają się z propozycją zrobienia spektaklu do ośrodka dla bezdomnych, stał się brytyjski film Pride.

Zrobić spektakl o wykluczeniu – zdawałoby się łatwe zadanie, zwłaszcza, jeśli należy się do grupy wykluczonych. Czy jednak jedni wykluczeni zaakceptują innych wykluczonych, czy będą wykluczać się nawzajem? Czy uda się zrealizować wymarzone przedstawienie? Czas na walkę z własnymi przekonaniami i stereotypami, a także na mocną dawkę humoru oraz wzruszeń.

W spektaklu zobaczymy Grupę Teatralną Wikingowie, czyli Leszka Nostera, Leszka Furmanka, Zbigniewa Krakowskiego i Dariusza Baumanna, dla których jest to już trzeci wspólny projekt oraz absolwentów studia aktorskiego STA: Julię Patan, Kingę Roszak, Piotra Czekałę i Mateusza Plutę. Autorami scenariusza są Dorota Abbe i Łukasz Kuźmiński, chociaż tak naprawdę scenariusz, podobnie jak w przypadku wcześniejszych projektów Wikingów, napisało samo życie.

Spektakl jest prezentowany w ramach „Teatru powszechnego” – całorocznego, autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016 roku, złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.