KontemplacjaW przestrzeniach Galerii Fotografii pf w CK Zamek w Poznaniu powstała wyjątkowa wystawa, której kształt nadają… widzowie. Kontemplację Sashy Weidnera można oglądać i zmieniać do 21 stycznia 2018 roku.

Na wystawie Kontemplacja jest prezentowany projekt zatytułowany What it means to you. Składa się on z dwóch identycznych zestawów 1001 zdjęć zrobionych na przestrzeni lat 2004-2015, które przedstawiają różnorodne motywy i tematy uchwycone przez fotografa, uważnie obserwującego otaczającą go rzeczywistość.

Prezentowane prace stanowią zbiór, z którego widzowie mogą wybrać i zabrać ze sobą fotografię. W drugiej przestrzeni umieszczony został identyczny zestaw zdjęć, który prezentowany jest w nietypowy sposób – poszczególne fotografie odwrócone są bowiem do ściany. Gdy ktoś z widzów zabiera fotografię z pierwszej przestrzeni, ta sama w drugiej sali zostaje odwrócona. Udział widzów jest więc tutaj czynnikiem decydującym o kształcie całej wystawy. W zamian za zabranie wybranej fotografii poproszeni zostają o pozostawienie krótkiego komentarza, dlaczego zdecydowali się wybrać właśnie ten, a nie inny obrazek.

Sascha Weidner (1974-2015) w latach 1996-2004 studiował w Brunszwickiej Szkole Artystycznej (HBK). Był stypendystą DAAD w Los Angeles w 2006 r., a także laureatem wielu nagród. Fotograf brał udział w kilku rezydencjach artystycznych, między innymi w Sydney, Kioto i Pekinie.