B&W_ShenzenJuż jutro rozpocznie się najdalsza i najbardziej egzotyczna podróż zagraniczna Polskiego Teatru Tańca w  tym roku. Zespół wyrusza na tournée do Chin, podczas którego zagra sześć spektakli, wędrując z północy na południe najludniejszego państwa świata. Jest to najdłuższe tournée w Azji w dotychczasowej historii Polskiego Teatru Tańca – spektakle Żniwa, Niech żywi grzebią umarłych oraz Gorycz zaprezentowane zostaną w chińskich ośrodkach teatralnych: Harbin Opera House, Tianjin Opera House i Poly Theatre w Shenzhen.

Partnerzy z Harbin, Tianjin i Shenzhen zaprosili do współpracy Polski Teatr Tańca, aby zaprezentować chińskiej publiczności jeszcze pełniejszy obraz polskiego teatru. Z ośrodkami w Tianjin i Harbin współpracowali już m. in. Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Jan Klata i Paweł Passini.

Tianjin Grand Theatre to wiarygodny organizator od lat z sukcesami współpracujący z Ambasadą Polską w Pekinie. Harbin Opera House jest nowym centrum kulturalnym, w którym propozycja artystyczna Polskiego Teatru Tańca spotyka się z zainteresowaniem lokalnego środowiska, mającego ambicje budować ważny ośrodek teatru tańca i tańca współczesnego w Chinach. Ośrodek ten otrzymał w 2016 nagrodę ArchDaily „2016 Building of the Year Award” i jest jedynym budynkiem w Chinach, który został uhonorowany nagrodą za architekturę w tym roku. Na zewnątrz budynku zaprojektowano oryginalne rozwiązanie architektoniczne tzw. 4  „tańczące wstążki”.

Shenzhen Poly Theatre to jedna ze scen służących prezentacji teatru w „młodym”, stawiającym na rozwój sektora kreatywnego mieście Shenzhen – partnerskim mieście Poznania, które wyraziło chęć współpracy z Polskim Teatrem Tańca przy okazji prezentacji kulturalnej miast partnerskich w ramach szóstej edycji festiwalu International Friendship Cities Culture and Arts Week.

Tournée Polskiego Teatru Tańca  w Państwie Środka odbywa się w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego pt. „Prezentacja spektakli polskich choreografów i twórców podczas tournée Polskiego Teatru Tańca w Chinach w 2017 roku”, a także przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Harmonogram prezentacji Polskiego Teatru Tańca:

24.11. Warsztaty z Polskim Teatrem Tańca w Harbin Opera House

25.11. godz. 19.00 | Harbin Opera House Żniwa

26.11. godz. 19.00 | Harbin Opera House  Niech żywi grzebią umarłych 

27.11. godz. 19.00 | Harbin Opera House Gorycz

28.11. | Warsztaty z Polskim Teatrem Tańca w Tianjin Opera House

29.11. godz. 19.30 | Tianjin Grand Theatre Niech żywi grzebią umarłych

30.11. godz. 19.30 | Tianjin Grand Theatre Żniwa

4.12. godz. 20.00 | Shenzhen w ramach 6th Shenzhen International Friendship Cities Culture and Arts Week Poly Theatre Żniwa