Happy OloPod koniec września swoją polską premierę miał film dokumentalny Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka, Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie. Jednak dopiero październik wywołał prawdziwy zachwyt widzów – nie tylko samą produkcją, ale przede wszystkim osobą podróżnika, który zaraża publiczność swoim niepohamowanym optymizmem.

Październik to miesiąc, w którym podróżnik, kajakarz, odkrywca Aleksander Doba ponownie jest w podróży. Tym razem jednak jest to wyprawa lądowa, podczas której Olek odwiedza te duże i te mniejsze miasta w całej Polsce i spotyka się z widzami. Podczas tych wyjątkowych chwil podróżnik opowiada o swoich oceanicznych wyprawach, ale także zdradza, w jaki sposób należy dążyć do realizacji własnych marzeń. To spotkania wypełnione zabawnymi anegdotami, optymizmem, radością i wspaniałą, wręcz rodzinną atmosferą. Bo Olek Doba to chyba najbardziej zakręcony, pogodny i wesoły emeryt na świecie.

Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie to film dokumentalny utrzymany w konwencji kina drogi, który opowiada o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników. W wieku 67 lat, Aleksander Doba przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem napędzanym tylko siłą mięśni. W ciągu 167 dni pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów. Ten niezwykły wyczyn uhonorowano wieloma nagrodami, z tytułem Podróżnika Roku magazynu National Geographic na czele.

Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada o swoich wyprawach w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą szalone fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, przeplatane animacjami autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego, które w bardzo humorystyczny sposób ilustrują przygody podróżnika. Całość doskonale uzupełniają piosenki w wykonaniu zespołu Pogodno. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze, ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Nieznany szerzej emeryt z Polic stał się bohaterem i inspiracją dla rzeszy osób na całym świecie, co sam Aleksander Doba komentuje z właściwym sobie dystansem.

Film Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń. To opowieść, która zainteresuje nie tylko miłośników sportów wodnych i podróżników, ale wszystkich widzów lubiących pogodne historie o wyjątkowych bohaterach. Z pewnością jednym z nich jest Aleksander Doba, który samotnie przepłynął Atlantyk w kajaku o długości siedmiu i szerokości zaledwie jednego metra. O tym, w jaki sposób udało się tego dokonać opowiada dokument Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka.