Teatr Polski w Poznaniu X Metafory Rzeczywistosci 2017   f/ Marek Zakrzewski

W minioną niedzielę, podczas uroczystej gali zostały ogłoszone wyniki konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu oraz  Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Jurorzy wyłonili trzech laureatów.

Nagrodę główną w konkursie na polski dramat przyznało jury w składzie: Inga Iwasiów, Joanna Krakowska, prof. Przemysław Czapliński, Witold Mrozek i Andrzej Szubski. Jurorzy zdecydowali się wyróżnić Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania Alicję Łukasik za tekst Dni powszednie, zrealizowany pod opieką reżyserką Tomasza Kaczorowskiego. Uzasadniając swój werdykt, jurorzy podkreślili, że w swoim tekście laureatka wyraźnie nawiązała zarówno do tematu tegorocznej edycji konkursu, jak również do metafor: stworzyła opis pewnego rozczarowania, pozostawiając jednak możliwość jego dalszych, metaforycznych interpretacji.

Swoją nagrodę przyznało również Jury Społeczne w składzie: Magdalena Błaszczak, Marta Budzińska, Lidia Karbowska, Jadwiga Urban, Elżbieta Wróblewska, Wojciech Domagalski oraz Jan Kamiński. Jury zdecydowało się wyróżnić nagrodą Jacka Kozłowskiego za tekst Jak uratować świat? Uzasadniając swoją decyzję, przedstawiciel Jury Społecznego podkreślił, że niezwykle cenne było to, że autor wyróżnionej pracy posłużył się odświeżającą formą stand-upu, w której jednak zabawne momenty nie przesłoniły istotnej treści.

W konkursie na muzyczną formę sceniczną jury w składzie: Dobrochna Ratajczakowa, Renata Borowska-Juszczyńska, Olena Skrok, prof. Marcin Gmys oraz Grzegorz Wierus przyznało Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrodę Opery Jerzemu Fryderykowi Wojciechowskiemu za tekst Ofelia, zrealizowany pod opieką reżyserską Krzysztofa Cicheńskiego i pod opieką muzyczną Grzegorza Wierusa. Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, Renata Borowska-Juszczyńska, gratulując laureatowi, dodała, że nagrodzony autor otrzyma możliwość wystawienia Ofelii na scenie Teatru Wielkiego.

Metafory Rzeczywistości to konkurs dramaturgiczny organizowany od 2008 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu. Od początku, jego celem była promocja twórczości teatralnej młodych autorów i reżyserów. Od 2016 roku konkurs przeprowadzany jest w zmienionej formule – stał się konkursem tematycznym. Tematem tegorocznej edycji było hasło z plakatu Mieczysława Wasilewskiego Where is my vote? / Gdzie jest mój głos?