pow wow plakatJuż w sobotę, 21 października do Poznania przyjadą indianiści z całej Europy, którzy spotkają się na corocznym Jesiennym Festiwalu Muzyki i Tańca Indian Północnoamerykańskich Pow Wow. Impreza, otwarta dla publiczności, odbędzie się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich Krzesinach.

Pow Wow to festiwal wzorowany na spotkaniach indiańskich z przełomu XIX i XX w.  Były to zazwyczaj letnie zgromadzenia wędrownych plemion lub międzyplemienne spotkania. Podczas współczesnych Pow Wow w USA i Kanadzie kultywuje się stare tradycje, obyczaje, popularyzuje się kultury swoich plemion i narodów, odtwarza muzykę, tańce i pieśni.

Podczas Pow Wow, zarówno w Ameryce Północnej, jak również w Europie odbywają się konkursy taneczne dla uczestników Festiwalu, ale również wspólne tańce społeczne tzw. intertribal czy round dance, towarzyskie zabawy muzyczne i taneczne, do których zaprasza się uczestników spoza kręgu tancerzy Pow Wow.

Międzynarodowe festiwale Pow Wow w Polsce są częścią europejskiej sieci festiwali propagujących kultury indiańskie z wielu regionów Ameryki Północnej. Uczestnikami Pow Wow w Polsce są nie tylko Polacy, ale i goście z Niemiec, Rosji, Danii, Szwecji, Anglii, Czech, Słowacji, Litwy i Finlandii. Festiwale Pow Wow w Polsce organizowane są od 2002 roku. Obecnie dwa razy w roku, wiosną w Uniejowie, a jesienią dotąd odbywały się w Pszczynie.

Po ogłoszeniu rezygnacji z organizacji Pow Wow w Pszczynie rozpoczęły się starania środowisk indianistycznych z kilku miast w Polsce o prowadzenie Festiwalu u siebie. Ostatecznie miastem – gospodarzem tegorocznego Pow Wow został Poznań. Poznańskie środowisko indianistyczne jest znane z wielu wydarzeń inicjowanych w mieście i w całej Polsce – najbardziej znane to Festiwal Kultur Indiańskich Made in Native America oraz – inicjowany w Poznaniu – Bieg Na Rzecz Ziemi.

Organizatorami poznańskiej edycji Pow Wow są indianiści – popularyzatorzy kultur indiańskich – z Poznania i innych części naszego kraju. Do prac Komitetu Organizacyjnego Pow Wow tzw. Head Staffu zostali zaproszeni jedni z najlepszych w Polsce specjalistów.

Formalnym organizatorem Pow Wow w Poznaniu jest Fundacja Bieg Na Rzecz Ziemi organizująca różne kulturalne przedsięwzięcia propagujące kultury Indian w Polsce, m.in. Bieg Na Rzecz Ziemi, inspirowany na indiańskich Świętych Biegach organizowanych na całym świecie, Festiwal Kultur Indiańskich Made in Native America w Poznaniu, wizyty indiańskich gości w Polsce, m.in. GoodShielda Aquilara (Lakota/Yaqui), koordynatora Buffalo Field Campaign oraz Roberta Soto, wiceprzewodniczącego Rady Plemiennej Apaczów Lipan. Współorganizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich Krzesinach, znana z wielu interkulturowych projektów realizowanych w Poznaniu.