BusolaBusola, czyli fascynacja Orientem zaklęta w powieści autorstwa francuskiego prozaika, tłumacza i dziennikarza, Mathiasa Enarda ukazała się na polskim rynku wydawniczym w czerwcu 2017 roku. La Republuque des Livres okrzyknęła tę powieść arcydziełem, które trafia się raz na pokolenie. Czy rzeczywiście powieść Enarda zasługuje na to miano?

Mathias Enard po ukończeniu historii sztuki i arabistyki, przez niemal dziesięć lat żył na Bliskim Wschodzie. Z jego fascynacji Orientem powstała poetycka powieść, w której miłość łączy się z tęsknotą, a choroba i wizja śmierci przeplatają się ze wspomnieniami dalekich podróży. Utwory Enarda, w tym także najnowsza powieść Busola, zostały uhonorowane we Francji kilkunastoma wyróżnieniami, doczekały się też przekładów na ponad dwadzieścia języków.

Busola to powieść słodko-gorzka o miłości do Orientu i pięknej kobiety zafascynowanej Bliskim Wschodem. Głównym bohaterem jest Franz Ritter, muzykolog szukający odpowiedzi na pytanie, czy Austria, a w szczególności Wiedeń stanowi europejskie drzwi do świata Orientu? Czytelnik poznaje Franza podczas pewnej bezsennej nocy, podczas której, przy pomocy opium, wyrusza on w daleką wyprawę do swoich dawnych wschodnich podróży. Razem z bohaterem powieści, wyruszamy więc do Stambułu, Aleppo, Damaszku, Palmity i Teheranu, gdzie czeka świat orientalnej sztuki, a przede wszystkim muzyki.

Busola jest powieścią, która z pewnością zafascynuje miłośników Bliskiego Wschodu i historii sztuki, a także badaczy kultury. To książka o poszukiwaniu muzycznych korzeni wiedeńskich twórców, a także o przeplatających się wpływach Orientu i klasycznej muzyki europejskiej. Czy twórcy czerpali z tych samych źródeł, czy fascynowali się sobą nawzajem? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Sara – wybitna orientalistka, a zarazem niespełniona miłość Franza. Za jej pośrednictwem, cierpiący na bezsenność muzykolog wędruje po świecie nauki, tajemniczych spotkań, ciekawych rozmów i wyjątkowych dla świata kultury, odkryć.

Powieść Enarda nie jest książką skierowaną do miłośników skomplikowanej fabuły i wartkiej akcji. To raczej pozycja skłaniająca do refleksji, zadumy i powolnej wędrówki za wspomnieniami bohatera. To słodko-gorzka opowieść o niewidzialnym moście przerzuconym pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu, opowiedziana w niezwykle poetycki sposób.