zdj_Tomatito2 września 2017 w Auli UAM w Poznaniu wystąpi mistrz flamenco – Tomatito. Koncert będący częścią festiwalu Akademia Gitary rozpocznie się o godzinie 19:00.

Koncerty mistrzów flamenco na stałe wpisały się w program Akademii Gitary. José Fernández Torres, znany jako Tomatito, zagra po raz pierwszy podczas Akademii Gitary i z pewnością oczaruje publiczność swoją charyzmą. To jeden z największych gitarzystów flamenco i nuevo flamenco na świecie. Sposób, w jaki miesza tradycyjny gatunek ze stylistyką jazzową, może zaskoczyć i jednocześnie zachwycić. Poznański koncert w ramach Akademii Gitary zadowoli nie tylko miłośników flamenco, bo artysta słynie ze swojej niespożytej energii.

Tomatito jest żyjącą legendą gitary flamenco. Prezentował swoją twórczość na całym świecie. Urodził się w Almerii, na południu Hiszpanii, otoczony gitarami. Od dzieciństwa słuchał grającego ojca i dziadka. Jako muzyk został dostrzeżony przez samego Paco de Lucię. Znany przede wszystkim z niezwykłego duetu z Camarónem de la Islą. Pierwszy solowy album nagrał w 1987 roku – Rosas del Amor, a w 1991 roku – Barrio Negro. Kolejnym wydawnictwem była Guitarra gitana.

Po śmierci Camaróna, Tomatito rozpoczął karierę jako solista, olśniewając publiczność swą niezwykłą wrażliwością. Jego charyzmatyczna osobowość i zaangażowanie w rozwój i rozpowszechnianie flamenco na całym świecie sprawiły, że Tomatito cieszy się uznaniem nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także w filmie, teatrze i sztuce.

Otrzymał łącznie pięć nagród Grammy i Latin Grammy za albumy Aguadulce i Soy Flamenco. Współpracował z wieloma wykonawcami z całego świata, takimi jak Elton John i Frank Sinatra. Jego ostatni album Soy Flamenco to muzyka bardzo eleganckiego i dojrzałego artysty.