W miniony weekend w stolicy Wielkopolski rozpoczął się 42. Jarmark Świętojański. Wydarzenie już od lat przyciąga do centrum Poznania mieszkańców miasta i całego regionu, turystów oraz wystawców z całej Europy.

Wśród wielu stoisk, uwagę przykuwa rękodzieło, szczególnie ręcznie wytwarzana srebrna biżuteria oraz barwne indyjskie chusty. Warto też odwiedzić stoisko sióstr zakonnych z Białorusi, które już od kilku lat regularnie przyjeżdżają do Poznania. Bogactwo kolorów ukryte w tradycyjnych wschodnich babuszkach oraz w pięknie pisanych ikonach, zachwyci każdego. Warto także zajrzeć do strefy afrykańskiej, czyli stoiska prezentującego tradycyjne maski, drewniane rzeźby i naszyjniki nawiązujące swoją stylistyką do kultury Czarnego Lądu.

Ciekawym zaułkiem jest Strefa Zawodów Unikatowych przygotowana przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu. Zlokalizowane na ul. Jana B. Quadro stoiska prezentują wyroby tradycyjne wykonywane przez naszych przodków, a powoli zapominane. Znajdziemy tutaj ręcznie wyplatane koszyki, wyroby z gliny czy piękne serwetki wykonane na szydełku.

Na Jarmarku nie brakuje bogatej ofery gastronomicznej, obejmującej swoim zasięgiem całą Europę – od Turcji i Litwy, przez Polskę, aż po daleką Hiszpanię.

Jarmark Świętojański to jednak nie tylko wyroby rękodzielnicze, kolorowe zabawki czy pamiątki, ale również koncerty, spotkania, spektakle teatralne i animacje dla najmłodszych. Ogrody Świętojańskie zapraszają wszystkie dzieci do wspólnej zabawy, podczas której mogą one wziąć udział w warsztatach ogrodniczych, posłuchać muzyki, czy bajek. Te ostatnie czytane są przez znanych poznaniaków – w dniu otwarcia Jarmarku bajki czytał Andrzej Białas, dyrektor Gabinetu Prezydenta Poznania, a w niedzielę z najmłodszymi spotkał się Andrzej Niemyt, aktor Teatru Nowego w Poznaniu.

Dużym zainteresowaniem odwiedzających Stary Rynek w Poznaniu cieszyła się w miniony weekend wioska wczesnośredniowieczna. Rzemieślnicy Kramu Żmija zaprosili uczestników na pokazy walk wojów, rzemiosła dawnego jak chociażby barwiarstwo czy kaletnictwo, a także na warsztaty robienia krajek.

42. Jarmark Świętojański potrwa do niedzieli, 25 czerwca.

[fot. Marta Łuczkowska]