Pan KleksKtóż z nas nie zna Ambrożego Kleksa – doktora filozofii, chemii i medycyny, niezwykłego nauczyciela, który założył własną akademię? Tego bohatera – literackiego i filmowego, nie trzeba nikomu przedstawiać. Znają go zarówno dorośli, którzy dorastali czytając Akademię Pana Kleksa, jak również dzieci, wciąż zachwycone serią filmów o niezwykłym nauczycielu. Nakładem Wydawnictwa Nasza księgarnia ukazała się właśnie książkowa trylogia poświęcona Ambrożemu Kleksowi, czyli Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks.

To już trzeci tom cyklu poświęconego twórczości Jana Brzechwy. Zebrano w nim Akademię Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa i Tryumf Pana Kleksa, czyli trylogię o najbardziej szalonym, lubianym i szanowanym naukowcu. A cała historia rozpoczyna się na ulicy Czekoladowej , w dużym trzypiętrowym budynku, w którym mieści się magiczna akademia. Szkoła, w której uczą się wyłącznie chłopcy o imieniach rozpoczynających się na literę A, poznają tam tajniki magii. Pan Kleks wykłada tajemnicze przedmioty, wśród których są kleksografia, nauka o przędzeniu liter, czy leczenie chorych sprzętów.

W drugiej części cyklu zatytułowanej Podróże Pana Kleksa, uczniowie towarzyszą profesorowi w dalekiej wyprawie do Bajdocji, zamieszkiwanej przez wybitnych bajarzy. Po drodze odwiedzają takie niezwykłe miejsca jak chociażby Patenonia, Wyspy Gramatyczne czy Przylądek Aptekarski. Na koniec przygód, czytelnik spotyka się z Alojzym Bąblem, wieloletnim wrogiem uczonego chemika, który za wszelką cenę próbuje zniszczyć Akademię. Z pomocą przychodzi były już uczeń Pana Kleksa, Adam Niezgódka, który postanawia ratować swojego ukochanego profesora.

Cykl książek o Panu Kleksie to wybitne dzieło polskiej literatury fantastycznej, które ujrzało światło dzienne na długo przed powstaniem powieści Joanne K. Rowling o Harry’m Potterze. Historie o szalonym chemiku tłumaczone były na szesnaście języków i zachwycają czytelników na całym świecie. Ambrożego Kleksa znają dzieci w Niemczech, Francji, Rosji, Czechach, Hiszpanii, a nawet w Japonii. Popularność dzieła Jana Brzechwy rosła z kolejnymi adaptacjami filmowymi. Na podstawie książek o panu Kleksie nakręcono aż trzy filmy: Akademia Pana Kleksa (1983), Podróże Pana Kleksa (1985) oraz Pan Kleks w kosmosie (1988). Dużą popularnością cieszyły się również piosenki składające się na ścieżkę dźwiękową wszystkich filmów. Wśród wielu przebojów były między innymi takie utwory jak: Witajcie w naszej bajce, Na wyspach Bergamutach, Psie smutki, Leń, czy Meluzyna.

Akademia Pana Kleksa stała się również inspiracją dla warszawskiego Teatru Muzycznego Roma, który w 2007 roku wystawił musical o niezwykłych przygodach Ambrożego Kleksa. Powstała również niezliczona ilość spektakli teatralnych, cieszących widzów w całej Polsce.

Pan Kleks wydany przez Naszą księgarnię to bogato ilustrowana opowieść o szalonym naukowcu. Autorem ilustracji jest Marianna Sztyma, która zabiera czytelników do magicznego, baśniowego świata, wykreowanego przez Jana Brzechwę. Autor był niewątpliwie czarodziejem wszechczasów – czarował słowem zapraszając do niezwykłej akademii, którą zarządzał inny wielki czarodziej, Ambroży Kleks.

Duży format książki oraz sztywna oprawa sprawiają, że doskonale nadaje się ona na prezent. I to zarówno dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przyjaźń z Ambrożym Kleksem, jak również dla dorosłych, dla których ponowne spotkanie z bohaterem z dawnych lat będzie doskonałą podróżą do czasów dzieciństwa i młodości.