Tegoroczna Noc Muzeów, która odbyła się w sobotę, 20 maja przyciągnęła prawdziwe tłumy. Blisko 40 instytucji zapewniło mieszkańcom oraz turystom bezpłatny dostęp do swoich zbiorów, które można było oglądać do późnych godzin nocnych. Oprócz stałych ekspozycji i wystaw czasowych, na wszystkich uczestników czekały imprezy towarzyszące – warsztaty, koncerty, wykłady, pokazy filmowe, a nawet kąciki gastronomiczne. Niestety, nie wszystkie instytucje podołały zadaniu, jakie postawiła przed nimi Noc Muzeów.

Rozczarowanie czekało na wszystkich, którzy postanowili rozpocząć tegoroczną Noc Muzeów krótko po godzinie 17:00 w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Instytucja ta rozminęła się z wcześniej ustalonym programem dość dotkliwie. Zamiast obiecanego cygańskiego taboru w parku, przed budynkiem Muzeum ustawiono jeden skromny wóz, którego rola ograniczyła się do „martwego” eksponatu. Nie było romskiej muzyki, ani opowieści Tadeusza „Bosmana” Krzyżanowskiego. Nie było też samych Romów. Na próżno można było również czekać na występ ludowych zespołów i solistów, który miał rozpocząć się o godzinie 17:00. Przez kolejną godzinę, uczestnicy XVI Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich, z nieznanych powodów, nie pojawili się w okolicy Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Tak więc jedyną atrakcją czekającą na odwiedzających była wystawa czasowa Romowie ≠ Cyganie.

Zupełnie inaczej było w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, gdzie od godziny 19:00 odbywał się pogrzeb Wezyra Merefnebefa. Można było podejrzeć przygotowania do pogrzebu, a także wziąć udział w mumifikacji i kondukcie żałobnym. Wezyr został pochowany w cieniu piramidy schodkowej, która stała się jego wiecznym domem. Uroczystości pogrzebowe miały związek z otwarciem wystawy czasowej poświęconej polskim wykopaliskom w Sakkarze. Inscenizacjom towarzyszyły wykłady, pokaz serialu Siedem życzeń oraz egipskie animacje dla dzieci.

Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu przygotowało na tę szczególną noc aż dwie wystawy: Zgaduj zgadula oraz Świat dziecka. Zwiedzający mogli zobaczyć tajemnicze eksponaty, które czasy swojej świetności mają już dawno za sobą. Na wystawie zagościły więc takie przedmioty jak: brzytwy, maszynki do lodów, nożyczki do przycinania świec czy klamerki do zapinania butów. Młodszych uczestników Nocy Muzeów z pewnością zainteresowała wystawa przedstawiająca stare zabawki, gry planszowe, ubranka dla lalek i wózki sprzed stu lat. Przez cały wieczór w Muzeum Historii Miasta Poznania wyświetlane były także stare bajki.

Podczas Nocy Muzeów warto było zajrzeć do oddalonego od centrum miasta, Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego. Na wszystkich odwiedzających tę instytucję czekał kącik gastronomiczny, w którym można było skosztować daktyli oraz prawdziwej marokańskiej herbaty i arabskiej kawy. W sali wykładowej odbywały się koncerty orientalnej muzyki klasycznej, pokaz tańca jemeńskiego, spektakl Nasredin i ja oraz wykłady o religiach monoteistycznych.

Bogata i różnorodna oferta przygotowana na Noc Muzeów przyciągnęła do poznańskich instytucji kultury tłumy mieszkańców i turystów. To jedyna taka noc w roku, kiedy muzea, galerie, pracownie pozostają otwarte dla zwiedzających do późnej nocy. Kolejne edycje tego wyjątkowego wydarzenia potwierdzają, że cieszy się ona coraz większą popularnością, a instytucji biorących w niej udział przybywa z każdym rokiem. Podczas tegorocznej, piętnastej już edycji Nocy Muzeów w Poznaniu, uczestniczyło blisko 40 instytucji.

  • Noc Muzeów 2017