Sala balowaZza grubych murów zakładu dla psychicznie chorych w Yorkshire nie widać nieba, nie słychać ptaków, nie czuć powiewu wiatru i świeżości poranka. W zamian można poczuć strach, dotknąć śmierci i zatracić się w dusznym upale. Z zakładu dla psychicznie chorych w Yorkshire nie ma też wyjścia, chyba, że uleci z pacjenta dusza.

Sala balowa Anny Hope to powieść pełna smutku, goryczy, niedowierzania i tęsknoty za wolnością, której bohaterom tak bardzo brakuje. Autorka urodziła się w Manchesterze, studiowała na Oxfordzie. Jej debiutancka powieść Przebudzenie została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i krytyków. Inspiracją dla kolejnej powieści – Sala balowa stała się historia życia jej pradziadka, imigranta z Irlandii. Nie jest to biografia, ale powieść oparta na prawdziwych przeżyciach Johna Mullarkeya, który został pacjentem zakładu West Riding Mental Hospitality w Menston w roku 1909. Nigdy nie wyzdrowiał i nie opuścił murów szpitala, umierając w 1918 roku. W jego dokumentacji medycznej napisano, że był człowiekiem przygnębionym, bardzo wychudzonym i źle odżywionym. Podobnie jak John Mulligan, imigrant z Irlandii – jeden z bohaterów Sali balowej.

Anna Hope oddaje w ręce czytelnika poruszającą opowieść o nadziei i miłości. Śledząc losy bohaterów zaczynamy wierzyć, że miłość może połączyć dwoje ludzi nawet w najmroczniejszym miejscu i najmniej sprzyjającym czasie. Jest to książka pełna skrajnych emocji, które splatają losy aż trzech bohaterów. I tak prowadzona jest również narracja. Autorka dzieli swoją opowieść na trzy równoległe spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Czytelnik poznaje losy nieprzyjemnego i mrocznego miejsca, jakim niewątpliwie jest zakład dla psychicznie chorych za pośrednictwem opowieści dwóch pensjonariuszy: Johna i Elli oraz szpitalnego lekarza, Charlesa. Ten ostatni jest nie tylko psychiatrą dbającym o „dobro” pacjentów, ale również muzykiem, pragnącym osiągnąć w życiu światowy sukces. Pogoń za laurami i sławą popycha go w kierunku zainteresowania się nie tylko leczeniem muzyką, ale przede wszystkim eugeniką. Jest zwolennikiem segregacji chorych psychicznie,  ich eliminacji w kolejnych pokoleniach oraz sterylizacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Obsesją młodego i ambitnego lekarza staje się szczególnie ta ostatnia czynność, w której pragnie zostać pionierem, a być może nawet laureatem Nagrody Nobla. Czy mieszkańcy zakładu dla psychicznie chorych w Yorkshire staną się jego pierwszymi ofiarami?

Sala balowa to nie tylko tytuł powieści Anny Hope, ale przede wszystkim to wyjątkowe miejsce. Jedyne w całym zakładzie, w którym pacjenci mogą zaznać odrobiny normalności. Jedyne miejsce, w którym w każdy piątek mogą się spotkać i wspólnie spędzić czas, słuchając muzyki, tańcząc na parkiecie ogromnej sali balowej. To właśnie w tym miejscu rodzą się przyjaźnie i wielkie uczucia – takie, o których nie sposób zapomnieć w brudnych celach i dusznych łazienkach. To właśnie te muzyczne piątki dają pacjentom nadzieję i siłę do walki o każdy kolejny dzień.

Anna Hope napisała wzruszającą opowieść o miłości, przeznaczeniu, wolności i szaleństwie.