Noc Muzeów 2017 - banerTegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 20 maja i weźmie w niej udział  blisko 40 instytucji, galerii oraz organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw, ale przygotowują bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią ten wyjątkowy wieczór.

Z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000 osób! Koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja. Tego dnia bowiem od 1977 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.

W tym roku w Poznaniu planowanych jest mnóstwo wydarzeń. Oferta kulturalna jest bardzo różnorodna, co z pewnością znacząco ożywi miasto. Liczba instytucji biorących udział w Nocy Muzeów sprawia, iż uczestnicy będą musieli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania. Z pewnością pomoże w tym uruchomiona specjalnie na ten wieczór bezpłatna linia tramwajowa M obsługiwana zabytkowym taborem. Jedno jest pewne, w przygotowanej ofercie programowej każdy znajdzie coś dla siebie.

Szczególnie polecamy wizytę w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, gdzie zagości nieco mroczna atmosfera. A wszystko za sprawą Merefnebefa, który przekroczył Bramę Zaświatów. W wieku niespełna 50 lat Ozyrys wezwał Go do swojego Królestwa. Merefnebef zostanie pochowany w cieniu piramidy schodkowej w swoim domu na wieczność. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 maja w godzinach 17:00 – 01:00 na terenie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Będą więc przygotowania do wielkiego pogrzebu, a także mumifikacja, kondukt żałobny i ważenie duszy.

W tę wyjątkową noc do późnych godzin nocnych otwarte pozostają nie tylko muzea, ale również inne instytucji kultury. Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę czasową poświęconą XIX-wiecznej garderobie mieszkańców Poznania. Wystawa przybliża poszczególne elementy garderoby, historię stroju w tym okresie, popularne trendy, akcesoria odzieżowe, reklamy firm odzieżowych, anonse prasowe.

W magiczny i tajemniczy świat Orientu wprowadzi uczestników Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, które nie po raz pierwszy przyłącza się do Nocy Muzeów. Na poznańskim Górczynie będzie można między innymi przyjrzeć się islamskiej sali modlitewnej, posłuchać arabskiej muzyki klasycznej, czy skosztować tradycyjnej kuchni marokańskiej. Jak co roku będą również warsztaty kaligrafii arabskiej i orientalne słodycze.

Muzyczny wieczór będzie można również spędzić w parku przed Muzeum Etnograficznym, gdzie odbędą się Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich. Koncert kapel dudziarskich z wszystkich regionów kraju, gdzie kultywowana jest tradycja dudziarska: z Ziemi Żywieckiej, Podhala, Beskidu Śląskiego, ze środkowej, południowej i zachodniej Wielkopolski, rozpocznie się o godzinie 19:00. Koncert w ramach Nocy Muzeów to część dwudniowych 15. Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich – jedynej takiej imprezy w Polsce. Prezentacja kapel będzie miała charakter konkursowy i oceniana będzie przez komisję artystyczną Konfrontacji. Podczas koncertu wystąpi także Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie.

Szczegóły dotyczące atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów są dostępne tutaj