Michał Obrębski TrioWyjątkowy koncert odbył się w poniedziałkowy wieczór w klubie Blue Note. Nowy poznański zespół o jakże wymownej nazwie IŻ, zagrał premierowo singiel Moje miasto, który promuje całą płytę. Zanim jednak muzycy pojawili się na klubowej scenie, publiczność miała okazję na intymne muzyczne spotkanie.

Jako pierwszy na scenie wystąpił duet Kaha & Sledziuha, który zabrał słuchaczy w akustyczną podróż na struny dwóch gitar. Było delikatnie, spokojnie, intymnie, ale i z elementami flamenco.

Tuż przed godziną 20:00 gitary akustyczne zamieniono na elektryczne, a w tle pojawiła się perkusja. Na scenę wkroczyło trio – Michał Obrębski Trio, czyli Michał Obrębski, Piotr Jaraszkiewicz i Paweł Kosicki. W ich instrumentalnej muzyce widoczne są inspiracje takimi artystami jak Joe Bonamassa czy Joe Satriani. Fuzja jazzu i rocka buduje dość oryginalne brzmienie, nie tak często spotykane na polskim rynku muzycznym. Dodatkowym smaczkiem są zmienna rytmika poszczególnych utworów oraz zaskakujące improwizacje gitarowe. Jeśli do tego wszystkiego dodamy bardzo młody wiek Michała Obrębskiego – kompozytora wszystkich utworów, śmiało można powiedzieć, że ten zespół ma przed sobą długą muzyczną przyszłość.

IżGwiazdą poniedziałkowego wieczoru była formacja Iż, czyli doskonale znany poznańskiej publiczności duet tworzony przez Magdalenę Mechagodzillę Nowakowsą i Przemysława Sledziuhę Śledzia, wzbogacony o basistę Wojtak Gałeckiego i perkusistę Bartka Krawczaka. Pretekstem do tego muzycznego spotkania była premiera singla Moje miasto, który zapowiada powstającą właśnie płytę. Zespół zaprezentował poznańskiej publiczności kilkanaście nowych, premierowych utworów, stanowiących doskonałą, melodyjną fuzję takich gatunków jak rock, funk, jazz czy delikatne reggae.

Koncert formacji Iż zakończył się bisem, a zadowolenie słuchaczy świadczy o wysokim poziomie artystycznym koncertu, jak również o potrzebie odświeżenia poznańskiej sceny muzycznej o projekty ambitne, dalekie od radiowego mainstream’u, a jednocześnie pełne wyjątkowych dźwięków, melodyki i zaskakującego brzmienia.

Pozostaje mieć nadzieję, że Michał Obrębski Trio będą podążać własną, oryginalną muzyczną drogą, a debiutancki album grupy Iż już wkrótce ujrzy światło dzienne.