Obserwując EdieCo łączy samotną dziewczynę w zaawansowanej ciąży z dawno niewidzianą przyjaciółką z czasów młodości? I czy przyszła matka powinna obawiać się o własne życie? Psychologiczny thriller Obserwując Edie powoli wyjawia tajemnice sprzed lat, pokazując, że spokojna, ułożona, sympatyczna i pełna wdzięku młoda kobieta może mieć zupełnie inne oblicze.

Edie była dziewczyną wzbudzającą sympatię i zazdrość szkolnych koleżanek. Miała pieniądze, starszego chłopaka, lubiła imprezy, alkohol, paliła papierosy i wracała do domu nad ranem. Koleżanki zazdrościły jej swobody w rodzinnym domu i luzu, z jakim przyjmowała życie. Czerpała z codzienności pełnymi garściami. Aż pewnego dnia zniknęła. Wyjechała i ślad się po niej urwał.

Mając trzydzieści trzy lata zaszła w ciążę z żonatym mężczyzną i świadomie postanowiła zostać samotną matką. Pracowała jako kelnerka i wiodła dość spokojne, poukładane życie. Aż do dnia, w którym przed drzwiami jej skromnego mieszkania pojawiła się Heather, przyjaciółka ze szkolnych lat.

Obecność dawno niewidzianej koleżanki wzbudziła w Edie strach i przerażenie, a jednak nie wyrzuciła jej ze swojego życia. Po urodzeniu córeczki, Mai to Heather przejęła opiekę nad noworodkiem. Z czasem stała się również opiekunką, pogrążonej w depresji, samotnej matki. Obie panie zamieszkały pod jednym dachem – a właściwie to Heather wprowadziła się do dawnej koleżanki, mając na względzie dobro dziecka. Czy jednak jej niespodziewana wizyta po latach była powodowana wyłącznie tęsknotą, samotnością i chęcią odbudowania relacji sprzed lat? Czy może za przypadkową wizytą kryło się coś więcej – jakaś nierozwiązana tajemnica, zagadka, a może nawet zbrodnia?

Obserwując Edie to zgrabnie prowadzona narracja, która przeplata tę samą opowieść widzianą oczami dwóch, zupełnie od siebie różnych, przyjaciółek. Camilla Way świadomie wprowadza dwóch narratorów, którzy naprzemiennie prowadzą dialog z czytelnikiem, zapraszając go do swoich światów. Tych obecnych, współczesnych, jak również do dalekiej i mrocznej przeszłości, którą obie kobiety zapamiętały zupełnie inaczej. Wspólne jest tylko jedno – wydarzenie, które doprowadziło do pośpiesznego wyjazdu Edie z rodzinnej miejscowości.

Powieść Camilli Way to wciągający thriller psychologiczny, który porywa czytelnika od pierwszej strony. I zanim się obejrzy zostaje całkiem wciągnięty w mroczną opowieść o fałszywej przyjaźni, zdradzie i ranach, które nigdy się nie goją.