Od dzisiaj w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można oglądać najlepsze, najbardziej poruszające i najgłębiej zapadające w pamięć zdjęcia prasowe. W Poznaniu rozpoczęła się właśnie coroczna wystawa World Press Photo, która dotarła do stolicy Wielkopolski już po raz 26. Poznań jest ważnym miejscem na mapie najlepszych zdjęć prasowych, bo wernisaż w Centrum Kultury Zamek nie po raz pierwszy zbiega się z ogólnoświatową premierą tej wystawy. Poznań jest pierwszym polskim miastem, w którym można obejrzeć nagrodzone fotografie.

Na 60. konkurs World Press Photo 2017 nadesłano łącznie ponad 80 tysięcy zdjęć wykonanych przez 5034 fotografów ze 125 krajów. Jury konkursu przyznało nagrody w 8 kategoriach, wyróżniając dokonania 41 fotografów z 25 krajów: Australii, Brazylii, Kanady, Chile, Chin, Czech, Filipin, Finlandii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Indii, Iranu, Niemiec, Nowej Zelandii, Pakistanu, Rosji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Syrii, Szwecji , Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Węgier. Tematem wspólnym dla niemal wszystkich nagrodzonych fotografii jest życie w cieniu rewolucji, wojny, protestów, a także uchodźcy i zabijanie – tak ludzi, jak i zwierząt.

Decyzją Jury, w tegorocznym 60. Konkursie World Press Photo, tytuł Zdjęcia Roku przyznano fotografii wykonanej przez tureckiego fotografa Burhan’a Ozbilici, reprezentującego The Associated Press. Zamach w Turcji, zdjęcie Burhan’a Ozbilici ukazuje moment zabójstwa rosyjskiego ambasadora w Turcji, Andrey’a Karlova dokonanego przez 22-letniego, niepełniącego służby policjanta – Mevlüt Mert Altıntaş’a, na wystawie sztuki w Ankarze, w Turcji, w dniu 19 grudnia 2016 roku.

Zdęciem otwierającym poznańską odsłonę wystawy World Press Photo została fotografia autorstwa Jonathana Bachmana wykonana podczas protestów ludności afroamerykańskiej, jakie przetoczyły się przez całe Stany Zjednoczone. Zdjęcie nagrodzone w kategorii Sprawy współczesne prezentuje kontrast pomiędzy elegancko ubraną Afroamerykanką stojącą naprzeciw w pełni umundurowanych i uzbrojonych po zęby, policjantów.

Na wystawie nie zabrakło zdjęć z protestu NO DAPL, czyli trwającego ponad pół roku protestu rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej przeciw budowie rurociągu naftowego na Świętych Ziemiach Indian, w pobliżu Rezerwatu Standing Rock zamieszkiwanego przez Siuksów. Na wystawie są również fotografie prezentujące trudną sytuację w Afganistanie, Iranie, Iraku, Aleppo, na Ukrainie czy w filipińskich więzieniach. Równowagą dla pełnych cierpienia, krwi i śmierci zdjęć są obrazy, na których zobaczymy jedną z wielu amerykańskich wsi, gdzie życie toczy się wokół corocznych plonów oraz cykl zdjęć sportowych. World Press Photo to również mieszkańcy Kuby po śmierci Fidela Castro i dzikie zwierzęta Azji oraz Afryki.

Założona w 1955 roku Fundacja World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit z siedzibą w Amsterdamie. Głównym jej celem jest rozwijanie i promowanie dziennikarstwa wizualnego. Dzięki swojemu prestiżowi wystawę World Press Photo zwiedza rocznie ok. 4 mln ludzi z 45 krajów.

Wystawa World Press Photo w Centrum Kultury Zamek potrwa do 21 maja.