Punktualnie o godzinie 18:00 w Atrium Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy World Press Photo. To właśnie poznańska publiczność jako pierwsza w Polsce ma możliwość obejrzeć najlepsze prasowe fotografie świata.

Polska premiera World Press Photo, która ma miejsce zaledwie kilka dni po otwarciu światowej wystawy, już od wielu lat odbywa się właśnie w stolicy Wielkopolski. Z Poznania zdjęcia udadzą się w daleką podróż i odwiedzą ponad 100 miast w 45 krajach.

Ekspozycja jest wynikiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach. W tym roku trafiły one do 53 fotografów z 25 krajów. Tegoroczny, 57. Konkurs World Press Photo wygrała fotografia Sygnałamerykańskiego fotografa Johna Stanmeyera.

Sygnał John Stanmeyer

Afrykańscy migranci stojący nad brzegiem morza w mieście Dżibuti wznoszą ku niebu telefony próbując uchwycić tani sygnał sieci komórkowej z sąsiedniej Somalii  – nikłą nić kontaktu z krewnymi za granicą. Dżibuti jest częstym przystankiem dla emigrantów z Somalii, Etiopii i Erytrei,  którzy opuścili swoje kraje w poszukiwaniu lepszego życia w Europie lub na Bliskim Wschodzie.

Wśród laureatów i wyróżnionych podczas tegorocznej edycji konkursu World Press Photo nie zabrakło Polaków. Drugie miejsce w kategorii pojedynczych zdjęć sportowych zdobył Andrzej Grygiel za zdjęcie Slalom. Kolejnym nagrodzonym Polakiem został Maciek Nabrdalik, który jest autorem fotografii Nicolette w sierocińcu. Zdjęcie to zostało nagrodzone w kategorii zdjęć prezentujących Sprawy Współczesne.

slalom andrzej grygiel

Wystawę World Press Photo można oglądać w poznańskim Centrum Kultury Zamek do 22 maja.

Centrum Kultury Zamek przygotowało atrakcyjną ofertę uzupełniającą wystawę.

6 i 20 maja o godzinie 18:00 po wystawie będzie oprowadzał Łukasz Cynalewski. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się zarówno z rolą obrazu w mediach, specyfiką pracy fotoreportera, jak również z historią fotografii.

10 maja odbędzie się specjalne zwiedzanie wystawy z przewodnikiem dla najmłodszych.

A 17 maja o godzinie 20:00 CK Zamek zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Millerem – najbardziej znanym polskim fotografem wojennym, laureatem nagród World Press Photo, jurorem tego konkursu w roku 2000. Spotkanie odbędzie się w Sali Kinowej CK Zamek.