Amadeus_AFISZ32 kwietnia 2017 o godzinie 18:00 w Aula UAM odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego publiczność usłyszy I Symfonię Gustava Mahlera oraz Koncert na dwie wiolonczele Antonio Vivaldiego.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza swoich miłośników na niecodzienne wydarzenie muzyczne. Podczas najbliższego koncertu w Auli Uniwersyteckiej pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz usłyszymy muzykę Gustava Mahlera – kompozytora uznawanego dziś za jednego z najwybitniejszych symfoników w historii muzyki. Po raz pierwszy w Polsce zabrzmi I Symfonia Mahlera w opracowaniu Klausa Simona, na orkiestrę kameralną o poszerzonym instrumentarium. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus wystąpi z gościnnym udziałem muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

I Symfonia D-dur, w pierwotnym kształcie nazwana przez kompozytora „poematem symfonicznym” (1889), inspirowana była poematem współczesnego Goethemu niemieckiego pisarza Jeana Paula pt. Tytan. Po przeróbkach utworu Mahler ostatecznie zrezygnował z literackiego programu i ujął go w formę symfoniczną. Symfonia Tytan zapowiada dominującą u dojrzałego kompozytora fascynację tematyką życia i śmierci. Jednocześnie słychać tu silnie brzmiące elementy charakterystycznej dla Mahlera liryki wokalnej.

Obok I Symfonii Gustava Mahlera tego samego wieczoru usłyszymy duet wiolonczelowy niezwykle uzdolnionych braci Bafeltowskich. Gustaw i Wojciech są laureatami XIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego, a z towarzyszeniem OKPRA wykonają Koncert podwójny g-moll Antonio Vivaldiego.