Anna Maria Jopek25 marca w Sali Ziemi MTP wystąpi Anna Maria Jopek, która będzie promować swoją najnowszą płytę, Minione. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

Po podróżach w głąb muzyki japońskiej i luzofońskiej Anna Maria Jopek zaśpiewa po polsku z Kubańczykami. Płyta Minione to wskrzeszenie najpiękniejszych przedwojennych tang polskich. Anna Maria Jopek śpiewa je z kubańskim trio jednego z największych pianistów improwizujących naszych czasów – fenomenalnym Gonzalo Rubalcabą.

Spośród setek starych tang i boler artyści wybrali te, które inspirują ich najbardziej (m.in. To ostatnia niedziela, Rebeka, Twe usta kłamią) i mogły stać się pomostem między tym co minione, światem lat 30-tych ubiegłego stulecia a współczesną muzyką wokalną. Pomostem między kulturami – polską, kubańską, żydowską, argentyńską i amerykańską.

– Kiedy pracuję z muzykami z różnych od mojej tradycji muzycznych, zawsze zachwyca mnie ich inność. To co wnoszą w nagrania staje się moim duchowym bogactwem. Zdumiewa ogrom piękną i prawdy na skrzyżowaniu kultur i ludzkich wrażliwości. Muzyka jest językiem jedności – mówi wokalistka. – Praca nad starymi tangami była magiczna. Rzadko zdarza się materiał takiej urody, nasycony i melancholią i tajemnicą i erotyką. Nagrywanie z Gonzalo to czysta mistyka. Obecność jaźni w każdej nucie uczy uważności i pokory.

Minione wyprodukował i zaaranżował Gonzalo Rubalcaba. Album w najwyższym standardzie audiofilskim zrealizował wielokrotny laureat nagrody Grammy, Carlos Alvarez w legendarnym studio nagraniowym The Hit Factory w Miami na Florydzie.