Piąta ewangeliaTajemnicze zniknięcie Diatessaronu, czyli tytułowej piątej ewangelii, zagadkowa wystawa i morderstwo jego autora, a wszystko za grubymi murami Watykanu w atmosferze postępującej choroby papieża Jana Pawła II. Piąta ewangelia, nowa powieść Iana Caldwella wciąga czytelnika w mroczny świat zbrodni niemal doskonałej, pokazując przy tym dramat dwóch braci – księży pracujących w Watykanie, którzy pragną rozwiązać zagadkę morderstwa, ale chcą również odkryć prawdę na temat najważniejszej relikwii wszystkich chrześcijan.

Ian Caldwell napisał thriller doskonały – mroczny, pełen tajemnic, ukryty za grubymi i niedostępnymi dla każdego śmiertelnika murami, a jednocześnie niezwykle wciągający czytelnika do świata, o którego istnieniu nie miał nawet pojęcia. Budowanie narracji wokół całunu turyńskiego i odnalezionej po latach piątej ewangelii, sprawia, że tajemnicą jest tutaj niemal wszystko – nie tylko dziwna zbrodnia, ale również bohaterowie, miejsca, przedmioty, a nawet relacje międzyludzkie.

Akcja powieści toczy się u schyłku pontyfikatu Jana Pawła II – papieża Polaka, dla którego najważniejszym celem staje się pojednanie z prawosławiem. Na tle dążenie do spotkania z kościołem wschodnim, odgrywa się dramat wystawy poświęconej zaginionej ewangelii i całunowi turyńskiemu – najważniejszej relikwii wszystkich wyznawców chrześcijaństwa. Wydaje się, że dowody zebrane na przestrzeni lat przez historyka i badacza Biblii Ugo Nogarę, wskazują jednoznacznie na autentyczność relikwii. Potwierdza się również teza o kradzieży całunu przez katolików na początku XIII wieku. Prawowitymi właścicielami relikwii są wyznawcy prawosławia, z którymi wciąż nie udało się zawrzeć pojednania. Odkrycie prawdy przez badacza i zorganizowanie wystawy w samym sercu Watykanu ma być krokiem w stronę wzajemnego pokoju wszystkich chrześcijan. O niczym innym nie marzy coraz bardziej schorowany i pozbawiony sił, papież Jan Paweł II. Czy jednak wystawa dojdzie do skutku, skoro jej autor został zamordowany? I kto dopuścił się zbrodni na terenie pilnie strzeżonej letniej rezydencji papieży, Castel Gandolfo?

Ian Caldwell przybliża czytelnikowi niedostępny świat zamknięty za grubymi kościelnymi murami. Czyni to dosłownie wędrując pomiędzy Domem Świętej Marty a apartamentami samego papieża, jak również metaforycznie – przybliżając hierarchię, układy polityczne i normy obyczajowo-społeczne panujące w Watykanie. Trzeba przyznać, że zarówno wiedza topograficzna, jak i historyczna zostały tutaj przekazane z największą dbałością o najmniejsze szczegóły.

Autor sprawnie łączy zagadki z przeszłości ze współcześnie rozgrywającym się dramatem rodzinnym, a całość umieszcza na tle brudnej, wielkiej polityki i walki o stanowiska. Dodatkowym atutem powieści Caldwella jest stopniowe zgłębianie i odsłanianie przed czytelnikiem wiedzy tajemnej, do której dostęp mają tylko nieliczni. Napisana doskonałym językiem, Piąta ewangelia ma szansę stać się równie znaną i popularną pozycją jak Kod Leonarda da Vinci czy Imię róży. Nic tak bowiem nie pociąga czytelnika jak świat niedostępny, ukryty za murami, owiany aurą tajemniczości. A jeśli dołożyć do tego zagadkową śmierć w Castel Gandolfo – jednym z najpilniej strzeżonych miejsc na świecie, musi to być sukces. Caldwell udowadnia tą powieścią, że należy do grona najambitniejszych pisarzy XXI wieku.