Hacen Sahraoui - Nassredin16 marca w Poznaniu rozpoczną się XXVII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Francja imigrantów.

Francja jest krajem o najdłuższej tradycji przyjmowania imigrantów w Europie. Od drugiej połowy XIX wieku imigranci przybywają do tego kraju na skalę masową. Co roku ok. 200  tysięcy osób przyjeżdża do Francji, z czego ponad połowa osiada w kraju na stałe. Obecnie we Francji mieszka ok. 7 milionów imigrantów (osób urodzonych poza Francją), co stanowi aż 11% populacji. Społeczność francuska jest wielokulturowa, wieloetniczna i wielowyznaniowa. W obecnym rządzie Francji  minister Edukacji urodziła się w Maroku, podobnie jak  minister Pracy, elegancka mer Paryża jest z pochodzenia Hiszpanką, zaś gole dla francuskiej reprezentacji piłki nożnej strzelają głównie synowie imigrantów. Rzeczywistość imigrantów to jednak nie są zawrotne kariery, lecz trudna codzienność. Jak sobie radzą z nią ludzie, jak działa system?

Dni Kultury Francuskiej rozpocznie otwarcie wystawy fotograficznej Małgorzaty Kowalskiej zatytułowanej Polskie ślady w Paryżu. Wystawa ukazuje polskie miejsca w Paryżu – te znane wszystkim, jak pomnik A. Mickiewicza, czy słynne miejsce spotkań Wielkiej Emigracji – Hotel Lambert, jak również te mniej znane. Mało kto dociera na malutką rue Darcet, gdzie mieszkał Mickiewicz z żoną Cecylią i sześciorgiem dzieci, czy na rue Lamandé, przy której do dzisiaj działa polska szkoła. Schodów Kowalskiego trzeba nieźle się naszukać w dzielnicy La Défense, a pomnik Chopina komponującego marsz żałobny w Parku Monceau mijają już tylko paryscy poranni biegacze.

Dzień później w Domu Bretanii na poznańskim Starym Rynku odbędzie się monodram Nassredin i ja w wykonaniu Hacena Sahraoui. Nassredin Hodja to legendarna postać aroganckiego bluźniercy znana w całym muzułmańskim świecie. Mówi się o nim, że jest równocześnie wariatem i mędrcem. Jest bohaterem niezliczonych legend i opowiadań. Często rozwiązuje problemy naszego absurdalnego świata, wykorzystując w tym celu jeszcze bardziej absurdalne historie. Hacen Sahraoui urodził się we Francji w rodzinie algierskich emigrantów. Jego niepiśmienni rodzice wychowywali go, opowiadając historie o Nassredinie. Od kilku lat mieszka w Polsce, gdzie poznaje nową dla siebie kulturę.

W bogatym programie wydarzeń znalazł się również wieczór francuskich filmów krótkometrażowych o tematyce imigracyjnej. Widzowie zobaczą takie obrazy jak: Aïssa, Ostatni Francuz, Dwie mamy i Pod twymi palcami. Oprócz krótkich metraży, zostaną pokazane również filmy pełnometrażowe. W ramach Taniego Czwartku, Kino Muza zaprosi widzów na projekcje filmów: Imigranci, Wszyscy albo nikt i Szkoła Babel.

25 marca w klubie Blue Note wystąpi kultowa bretońska grupy Startijenn grająca muzykę celtycką i algierski wokalista z Paryża, Sofiane Saïdi śpiewający raï oraz kilku zaproszonych gości. Fascynująca fuzja dwóch z pozoru odległych światów muzycznych, bretońskiego i arabskiego, z domieszką rocka i rapu, w transowym rytmie tańców bretońskich. Projekt El-TaQa,  przyjmowany gorąco na muzycznych festiwalach w Bretanii i Europie, powstał z okazji 15-lecia zespołu Startijenn. W Polsce będzie prezentowany po raz pierwszy.

XXVII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii zakończą się 30 marca spotkaniem zatytułowanym Pisarz na emigracji – Paryż w opowiadaniach Cortazara. Wykład Karola Krzyżosiaka z cyklu NaoKoło migracji. Paryż w opowiadaniach Julio Cortazara jest przestrzenią gier i obrzędów, w których zatraca się tożsamość bohaterów. Ulegają oni nieubłaganym mechanizmom codziennej rutyny, lęków i przyzwyczajeń, i w prozaicznych zdarzeniach konfrontują się ze swoistą metafizyką metropolii.

Pełny program XXVII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii jest dostępny tutaj.