Dobry wieczór Państwu Swarzędz 2

20 listopada w Swarzędzkiej Sali Koncertowej został wystawiony monodram w duecie, Dobry wieczór Państwu. Na scenie wystąpili Krzysztof Materna, czyli Mistrz oraz Olga Bołądź – jego osobista asystentka. Oboje, z dużym poczuciem humoru, opowiedzieli o kulisach pracy w polskim show biznesie.

Autorem spektaklu jest Krzysztof Materna, który o pracy w telewizji i na estradzie wie prawie wszystko. Obecny na scenie już od wielu lat, zapisał swoje doświadczenia w formie oryginalnego, bezkompromisowego, zabawnego monologu. Tak powstał spektakl Dobry wieczór Państwu, który z dużym sarkazmem odsłania gorzką prawdą o kulisach pracy w polskim show biznesie.

Akcja spektaklu toczyła się w zaimprowizowanej na szybko garderobie, gdzie Mistrz czekał na rozpoczęcie koncertu, na który został zaproszony w roli konferansjera. Korzystając z przypadkowego spotkania ze swarzędzką publicznością, spowiadał się z praw i reguł, rządzących polskimi mediami i rozrywką. Wspominał dawne festiwale, na których konferansjer pełnił bardzo ważną rolę – był łącznikiem pomiędzy artystami a publicznością. Jego rolą było zapowiadanie gwiazd polskiej piosenki, ale również bawienie publiczności pomiędzy kolejnymi występami. Nie były to jednak puste monologi pozbawione sensu, jak ma to miejsce współcześnie. Konferansjerzy, którzy są w większości wyłącznie celebrytami krzyczącymi do mikrofonów, zapełniają czas antenowy słowami, które nie mają żadnego znaczenia. Wypowiedzi prowadzących festiwale, zarzucają publiczność monologiem będącym raczej słowotokiem, niż inteligentną wypowiedzią.

Nie inaczej wygląda współczesna telewizja i programy poradnikowe, które dają widzom odpowiedzi na pytania jak gotować, jak sprzątać, jak hodować kwiaty, w której restauracji zjeść obiad, a do której lepiej nie zaglądać. Refleksje Artysty nie oszczędziły nawet młodych wokalistek, wypromowanych przez telewizyjne talent show i celebrytów, którzy są znani wyłącznie z tego, że są znani. Sarkazm oraz ironia przebijały przez każdą wypowiedź Mistrza czekającego na rozpoczęcie koncertu. Z kolei dużo młodsza asystentka stanowiła przeciwwagę dla refleksji, tradycji i zapatrzenia w przeszłość. Zachwycona współczesną telewizją i piosenkarzami jednego sezonu, nie kryła zdziwienia negatywnym stosunkiem do świata, jaki przebijał przez każdą wypowiedź Mistrza.

Duże uznanie należy się Oldze Bołądź za stworzenie postaci asystentki – naiwnej, nieco infantylnej i ślepo zapatrzonej w świat show biznesu. Podczas spektaklu aktorka ujawniła nie tylko swój talent aktorski, ale również wokalny. Prezentując pozornie lekką i łatwą festiwalową piosenkę, z którą swobodnie mogłaby wystąpić na scenie w San Remo, wzbudziła duży zachwyt publiczności.

Monodram w duecie Dobry wieczór Państwu bez obrażania i upokorzeń, przybliżył świat wielkich festiwali, estrady i telewizji. Okraszając zabawne monologi dyskretnym i nieco ukrytym, ale jednak dość ciętym dowcipem, aktorzy rozbawili swarzędzką publiczność, która wypełniła Salę Koncertową niemal do ostatniego miejsca.