Plakat_wydarzenieOd czwartku, 17 listopada w Atelier Myszkowski – Galeria Sztuki Nowoczesnej można oglądać wystawę zatytułowaną Wiatr, która jest kontynuacją cyklu L’air du temps. Piotr Gonzaga Myszkowski prezentuje na niej dziewięć płócien malarskich. 

Znany z minimalistycznego wyrazu, w swoich obrazach wykorzystuje silną kreskę̨ graniczącą z grafiką. Operuje barwną sylwetką, jest oszczędny w wypowiedzi malarskiej, balansuje na pograniczu ascezy. Jego obrazy emanują duchem puryzmu. Artysta chciałby przekazać́ odbiorcy ideę uporządkowania chaosu, który panuje w dzisiejszym świecie.

Tytułowy wiatr ma symbolizować pozytywną przemianą, dynamizm sztuki, która daje natchnienie i niejako unosi odbiorcę̨ w górę, z dala od codzienności życia. Wiatr wieje tam gdzie chce – podobnie jak sztuka nie uwzględnia granic i podziałów. Artysta chce dzielić́ się swoim natchnieniem, popychać, mobilizować́ do zmiany i wprowadzać́ piękno do świata.

Silny kolor został tu skontrastowany z czystą bielą – surowością płótna uwypuklając świeżość i potrzebę działania. To sylwetka pozostawia ślad. Jednostka, która ma odwagę̨ dokonać zmiany buduje świat i umacnia społeczeństwo. Niewymuszona i lekka forma, jest przeciwwagą dla tematów, które porusza artysta. Tematów najistotniejszych: miłości, piękna, świętości i radości życia.

Piotr Gonzaga Myszkowski, właściwie Piotr Jan Myszkowski to polski malarz, performer, artysta sztuki nowoczesnej. Uczeń́ artysty plastyka, Ryszarda Fritza. Od 1991 roku mieszkał i tworzył w Londynie. W czerwcu 2002 roku Piotr Gonzaga Myszkowski otworzył w centrum Poznania swoje Atelier – Galerie Wielką. W tym samym czasie, wspólnie z grupą młodych artystów zainaugurował salon malarzy i poetów, niedługo później założył Fundacje im. Maksymiliana Myszkowskiego. Na swoim koncie ma blisko 50 wystaw i happeningów w Polsce, Hiszpanii i Anglii. Jego prace były wystawiane między innymi w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. W 2016 roku zainaugurował Atelier Myszkowski – Galerię Sztuki Nowoczesnej w Poznaniu, przy ul. Ratajczaka 44

Wystawa Wiatr Piotra Gonzagi Myszkowskiego potrwa do 23 grudnia.