Takiego przeglądu piosenki jeszcze w Dusznikach nie było. Na jednej scenie spotkały się różne pokolenia sympatyków muzyki country, którzy zaprosili publiczność do wspólnej zabawy muzyczno-tanecznej.

W sobotę, 5 listopada w sali koncertowej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach odbył się I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Country. Celem tego wyjątkowego wydarzenia była popularyzacja polskiej i amerykańskiej piosenki country, a także promocja młodych, zdolnych wokalistów, którzy przyjechali do Dusznik z całej Polski. W konkursie wystąpili między innymi soliści z Szamotuł, Obornik i Poznania. Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: Roman Boguś – Wójt Gminy Duszniki oraz wokalistki: Urszula Lidwin, Urszula Chojan i Beata Adamska.

Nagrodę główną – Grand Prix I Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Country w Dusznikach zdobyła Marzena Haratyk, która pokonała aż 500 km aby wystąpić na dusznickiej scenie. Jej mocny, rockowy głos i wyjątkowe interpretacje piosenek country, na długo pozostaną w pamięci publiczności. Moimi faworytami byli Michał Hancyk, który czarował publiczność swoim niskim i głębokim głosem oraz sympatyczna i wyjątkowo zdolna Marcelina Olejnik. Na scenie w Dusznikach wystąpiły także: Julianna Sroka–Kierończyk, Patrycja Kudlak, Małgorzata Chraplak. Część konkursową zakończył wspólny występ wszystkich uczestników, którzy wykonali hymn Przeglądu – piosenkę Chcemy country.

W części pozakonkursowej wystąpił Paweł Bączkowski z zespołem The Gold Country & Roll Band, który tradycyjnie już zabrał publiczność w muzyczną podróż po muzyce country i rock’n’roll. Wśród zaprezentowanych utworów pojawiły się zarówno amerykańskie standardy z polskimi tekstami Pawła Bączkowskiego, jak również największe przeboje artysty z ostatnich 25 lat. Podczas swojego występu, po raz kolejny udowodnił, że muzyka łączy pokolenia, a country nie zna żadnych granic. Paweł Bączkowski, wspólnie z zespołem Podrzewianka wykonał wiązankę piosenek patriotycznych.

Niespodzianką dla wszystkich uczestników Przeglądu był indiański pokaz taneczny w wykonaniu Radka Wdowickiego z Bydgoszczy. To jedyny tancerz hoop dance (taniec z obręczami) w Polsce. Swoim tańcem nawiązuje do jedności wszystkich istot żyjących na ziemi – od bogatego świata roślin, poprzez świat zwierząt aż po zjawiska przyrody. Trudny i bardzo widowiskowy taniec z obręczami wywołał zachwyt publiczności zgromadzonej w sali koncertowej w Dusznikach.

Przegląd Piosenki Country zakończył pokaz tańca liniowego w wykonaniu uczestników dusznickiej imprezy, a także koncert Pawła Bączkowskiego z zespołem. Publiczność usłyszała takie przeboje jak Have you ever seen the rain grupy Creedence Clearwater Revival oraz Unchained melody z filmu Duch.

Wydarzenie okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i przyciągnęło do dusznickiej sali koncertowej szeroką publiczność, która do wczesnych godzin wieczornych bawiła się w rytm muzyki country. Pozostaje mieć nadzieję, że Przegląd na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Dusznikach i spotkamy się na jego kolejnej edycji już w przyszłym roku.