30 października w Klubie U Bazyla wystąpi formacja Farben Lehre, która świętuje swoje trzydzieste urodziny. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Jako support zagrają The Analogs i Szumni.

Farben Lehre XXX-lecia

Farben Lehre powstało we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu ukazało się jedenaście płyt studyjnych oraz liczne kompilacje. Od wielu lat zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wystąpił między innymi na festiwalach w Jarocinie oraz Hunterfest, Nie zabijaj, Basowiszcza, Slavske-Rock-Fest. Grali w Auxerre, Bratysławie, Pradze, Berlinie, Kijowie, Lwowie, Dublinie oraz Wiedniu. Dwukrotnie byli gościem prestiżowego Flingern Punk Rock Festival w Düsseldorfie. Oprócz tego Farben Lehre regularnie pojawia się w Niemczech. Wielokrotnie prezentowała się na scenie Przystanku Woodstock, dając koncerty dla kilkusettysięcznej widowni.

Na swoim koncie płoccy muzycy mają występy u boku tak znaczących formacji jak the Exploited, Die Toten Hosen, U.K.Subs, G.B.H., Vibrators, Anthrax, Biohazard, Inekafe, Dritte Wahl, Bad Manners, Dub Incorporated, Kozak System, Haydamaky, Rasta Knast, Krays, Scarface, Oi Polloi, Paranoid Visions czy Smola a Hrusky.  Od 2004 roku Farben Lehre jest pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców trasy koncertowej Punky Reggae live, która rokrocznie odwiedzała kilkadziesiąt klubów w większości dużych polskich miast.

17 września 2012 miała miejsce premiera dziesiątej autorskiej płyty, zatytułowanej Achtung 2012, sygnowanej przez wrocławską firmę Lou & Rocked Boys. Album zawiera 12 autorskich kompozycji, a w nagraniu gościnnie uczestniczyli znakomici goście –  Gutek, Michał Jelonek, Kamil Bednarek, Lolek oraz Anja Orthodox i Mariusz Kumala z zespołu Closterkeller.  W grudniu 2013 nakładem Lou & Rocked Boys ukazał się – ostatni jak dotąd – album Projekt Punk, zawierający 20 klasyków polskiego punk-rock’a. Na trackliście znalazły się utwory takich wykonawców jak: Dezerter, Armia, Rejestracja, WC, Moskwa, Siekiera, Tilt czy Kryzys. Album poniekąd stanowi konsekwencję spektakularnego koncertu Projekt PUNK na Dużej Scenie Przystanku Woodstock 2013, z którego w czerwcu 2014 ukazało się koncertowe DVD.

Żywiołowe koncerty to bez wątpienia znak rozpoznawczy kapeli z Płocka. Łącznie w samym 2014 roku kapela zagrała w 105 miastach i wciąż aktywnie udziela się na wielu scenach naszego kraju oraz za jego granicami. W lipcu 2014 Farben Lehre po raz jedenasty w swojej karierze wystąpił na Festiwalu w Jarocinie, tym razem z Projektem PUNK. 8 kwietnia 2015 roku ukazała się pierwsza oficjalna biografia zespołu zatytułowana Bez pokory, napisana przez Kamila Wicika, pod redakcją Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Wojdy.

W 2016 roku płocka formacja przygotowuje kilka niespodzianek na jubileusz 30-lecia istnienia zespołu. Powstaje płyta akustyczna, przewidywane jest DVD koncertowe z Przystanku Woodstock 2016 oraz dokument w oparciu o materiały archiwalne, zatytułowany Historie nieznane. Wydawnictwo ukazało się w formie okazjonalnego trzypłytowego albumu pod szyldem Trzy dekady.

Muzyka Farben Lehre jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania i wolna od kompleksów. Ostre, aczkolwiek przystępne dźwięki oraz garść szczerych słów stanowią próbę duchowego porozumienia się z drugim człowiekiem.

Zespół gra w składzie: Wojciech Wojda /wokal/, Konrad Wojda /gitara, wokal/, Filip Grodzicki /gitara basowa/ i Adam Mikołajewski /perkusja/.