Baśnie i legendy polskieBaśnie i legendy polskie to bogactwo bohaterów fikcyjnych i historycznych, opowieści przekazywanych z ust do ust, stworzeń mitycznych i baśni o rycerzach, smokach i diabłach. To historie, które od wieków fascynują słuchaczy i czytelników w każdym wieku. Na początku września nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazały się Baśnie i legendy polskie – doskonały prezent dla dzieci małych i dużych.

Zbiór opowieści zawiera baśnie – opowiadania o treści fantastycznej, legendy o wydarzeniach i postaciach historycznych oraz podania związane z regionami, miastami, wsiami. Te ostatnie zastępowały ludziom historię, opowiadały o początkach państwa polskiego, jego założycielach i pradawnych władcach. Często były opowiadane przez bajarzy przy blasku ogniska i stanowiły niewidzialną więź lokalnych społeczności. Z czasem zaczęto je spisywać. Polskie baśnie i legendy ubierali w słowo pisane tacy twórcy jak: Kazimierz W. Wójcicki, Jan Kasprowicz, Artur Oppman, Gustaw Morcinek, Ewa Szelburg-Zarembina czy Janina Porazińska. Jednym z takich zbiorów polskich opowieści jest właśnie książka przygotowana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Czytelnik odnajdzie tutaj legendy poznańskie, krakowskie, warszawskie, śląskie i mazurskie. Wejdzie do świata złych zbójów, szlachetnych rycerzy, błąkających się po ziemi diabłów i innych baśniowych stworzeń. Zapozna się także z historią – zbiór zawiera legendy o Piaście kołodzieju, księciu Popielu, świętej Kindze, Warsie i Sawie, Królowej Bałtyku i Wandzie, co nie chciała Niemca. Są tu również legendy o dzielnym Janosiku, Liczyrzepie, czy Szewczyku Dratewce.

Zbiór jest bogato zdobiony ilustracjami Mirosława Tokarczyka, co sprawia, że jest ona ucztą nie tylko dla ucha, ale również dla oka. Baśnie i legendy polskie to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników bajek pełnych magii, leśnych stworów i bohaterskich czynów. To również doskonała propozycja dla sympatyków opowieści snutych przy ogniskach – bez względu na wiek. Lektura tej propozycji ucieszy zarówno młodego, jak i całkiem dorosłego czytelnika.