48 skrzypków z 17 krajów, w tym aż 10 Polaków wystartuje w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wszystkie koncerty i przesłuchania można bezpłatnie śledzić w portalach Narodowego Instytutu Audiowizualnego, tegorocznego partnera konkursu.

Konkurs skrzypcowy

Już jutro rozpoczyna się jubileuszowa, 15. edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W konkursie wystartuje 48 skrzypków, w tym aż 10 Polaków, wybranych z grona 250 młodych muzyków, którzy wzięli udział w eliminacjach. Preselekcje w czterech miastach na świecie: Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokio prowadził przewodniczący jury konkursu Maxim Vengerov.

 W czterech etapach skrzypkowie będą mogli zaprezentować cały wachlarz swoich muzycznych umiejętności – od gry solo, poprzez współpracę z pianistą, orkiestrą kameralną i drugim solistą, aż po grę z wielką orkiestrą symfoniczną. Uczestników konkursu będzie oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova. Honorowym Przewodniczącym jury będzie Krzysztof Penderecki. Na laureatów czekają nagrody, których łączna pula wynosi 100 000 euro. Niezwykle atrakcyjne będą także nagrody pozaregulaminowe – koncerty w prestiżowych salach koncertowych świata i z towarzyszeniem znakomitych orkiestr.

Konkurs im. Henryka Wieniawskiego ma długą i barwną historię, dziś nieodłącznie kojarzy się z Poznaniem, gdzie odbywa się nieprzerwanie od 1952 roku, co pięć lat. Pierwsza edycja odbyła się jeszcze przed II wojną światową, w 1935 roku w Warszawie. Ponad osiemdziesięcioletnia historia konkursu to grono laureatów, którzy zapisali się na stałe w historii wykonawstwa. Wystarczy wymienić kilka nazwisk takich skrzypków jak: Dawid Ojstrach, Wanda Wiłkomirska, Wadim Brodski czy Bartłomiej Nizioł. Tryumfatorkami trzech poprzednich konkursów były kobiety, w 2001 roku zwyciężyła Alena Baeva, w 2006 roku na najwyższym podium stanęła Agata Szymczewska, a pięć lat później Koreanka Soyoung Yoon, która zainauguruje tegoroczną edycję.

Wszystkie koncerty i przesłuchania można bezpłatnie śledzić w portalach Narodowego Instytutu Audiowizualnego, tegorocznego partnera konkursu, na ninateka.pl oraz muzykotekaszkolna.pl. Ostatni, finałowy koncert zwycięzców konkursu, warszawska publiczność będzie mogła wspólnie zobaczyć i posłuchać w sali kinowej NInA, a po koncercie podzielić się wrażeniami przy filiżance dobrej kawy w Café Gorączka. Transmisję będzie można śledzić na dużym ekranie w znakomitych warunkach akustycznych w niedzielę, 23 października o godzinie 19.00. Wstęp wolny.