Ucieczka - Flucht PLAKATHistorie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego Ucieczka-Flucht, realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec.

Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły osoby, którzy jako dzieci przeżyły wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej zatytułowanej Ucieczka-Flucht, która 28 i 29 lipca będzie prezentowana w Poznaniu na bocznicy kolejowej przy stacji Poznań Strzeszyn przy ul. Biskupińskiej 126.

Dokumentalna sztuka teatralna w wykonaniu aktorów i muzyków z Niemiec, Polski i Rosji będzie realizowana w czterech wagonach towarowych, transportowanych wraz z pociągiem „Ozeanblauen”, który został specjalnie zaadoptowany dla artystów do realizacji teatralnych projektów site-specific.

Das Letzte Kleinod zyskał już międzynarodową markę teatru realizującego dokumentalne sztuki teatralne przedstawiane w unikatowych miejscach. Projekty teatralne są realizowane w pociągu w dziewięciu wagonach kolejowych specjalnie zaadaptowanych do realizacji teatralnych projektów oraz ich mobilnego przemieszczania się. W tym roku teatr otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę teatralną Ministra Kultury i Mediów w Niemczech.

Teatr Gdynia Główna szuka inspiracji w literaturze wysokiej, wartościowym słowie i żywej emocji aktora. Skupiają wokół siebie trójmiejskich artystów, którzy przełamują tradycyjne wyobrażenia o teatrze. Teatr wykorzystuje nietypową scenę – podziemia Dworca Głównego PKP, ale także gra w przestrzeniach  miejskich i poza centrami miast, by spotkać się z widzem w jego naturalnym środowisku i przyczyniać się do wzrostu świadomości oraz wrażliwości na sztukę.

Projekt Ucieczka–Flucht został dofinansowany ze środków: Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Land Niedersachsen, Fundacji Niedersachsen, Programu „Szenenwechsel” (Robert-Bosch-Stiftung i Internationales Theaterinstitut), Stadt Bremerhaven, Landkreis Cuxhaven, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdyni, Miasta Poznania, Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.

[fot. Marzena Chojnowska]