001W sobotę, 29 marca Teatr Muzyczny w Poznaniu opanowały myszy. A wszystko za sprawą premiery opery dla dzieci – Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze.

Punktualnie o godzinie 11:00 na scenie pojawili się muzycy oraz Adam Banaszak – dyrygent kameralnej, ośmioosobowej orkiestry. Spektakl poprzedziło krótkie spotkanie edukacyjne przygotowane z myślą o najmłodszych widzach. Dzieci zasiadające na widowni dowiedziały się czym jest opera jako gatunek, w jaki sposób powstaje, czym jest libretto. Poznały także instrumenty, które towarzyszyły solistom na scenie. Była krótka prezentacja skrzypiec, kontrabasu, fagotu, trąbki, fletu poprzecznego, harfy, klarnetu oraz rozmaitych instrumentów perkusyjnych. Po półgodzinnej części edukacyjnej na scenie pojawili się soliści Teatru Muzycznego: Anna Lasota (Albert), Jarosław Patycki (nauczyciel /  król Mędrek) oraz Seweryn Wieczorek (generał Puszka).

Spektakl operowy Myszki i wojna skierowany do najmłodszych widzów opowiada historię dwóch gatunków myszy – niebieskich żywiących się niebieskim serem oraz czerwonych, których przysmakiem jest ser żółty. Ta niewielka i niemająca dużego znaczenia różnica doprowadza do konfliktu, który zmierza do wojny. Generał Puszka dowodzący niebieskimi myszkami powołuje armię, która ma za zadanie napaść i pokonać „wroga”. Czy czerwone myszy obronią swój żółty ser? I co się wydarzy, kiedy na scenie pojawi się kot?

Historia o myszach ma na celu uświadomić widzowi, że każda wojna jest pozbawiona sensu. W życiu najważniejszy jest pokój i rozwiązywanie problemów bez użycia przemocy. Nie istnieje żaden powód, który tłumaczyłby agresję i wojnę. Spektakl uczy tolerancji i zwraca uwagę na różnorodność kultur, która wcale nie musi prowadzić do konfliktów. Ważne jest, aby w każdej sytuacji umieć zaakceptować to, co jest odmienne i różne. Wszelkie sporne kwestie powinniśmy rozstrzygać za pomocą rozmowy – tak, jak to zrobili Albert i król czerwonych myszy, Mędrek.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z twórcami opery – reżyserem Robertem Drobniuchem, scenografką Anną Chadaj, kompozytorem, a zarazem twórcą libretta Davidem Chesky’m oraz solistami Teatru, którzy cierpliwie odpowiadali na pytania najmłodszych widzów.

Spektakl operowy Myszki i wojna będzie można obejrzeć w kwietniu i w maju. Warto już dzisiaj zarezerwować bilety.

 (fot. Teatr Muzyczny w Poznaniu)