10_Kanon wielkopolskiej nowoczesnościKanon wielkopolskiej nowoczesności to nowy projekt Biblioteki Raczyńskich poświęcony wielkopolskim ideom i wartościom. W popularny sposób zostaną pokazani bohaterowie: spółdzielcy, bankowcy, społecznicy i filozofowie, aby przypomnieć ich sposoby budowania społeczeństwa nowoczesnego, opartego na tradycji.

Biblioteka zaprasza do udziału szerokie grono odbiorców, by wspólnie przyjrzeć się historii Wielkopolski i Poznania pod zaborem pruskim w latach 1815-1918, a także podjąć próbę rozpoznania i rekonstrukcji etosu Wielkopolan, który formował się w okresie braku niepodległego państwa. W ramach cyklu odbędą się bezpłatne wykłady i powiązane z nimi spacery edukacyjne oraz wieńcząca tegoroczne działania, wystawa.

Kanon wielkopolskiej nowoczesności dotowany przez Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra to pierwsza część trzyletniego projektu Kanon wielkopolski, obejmującego przedsięwzięcia naukowe, wydawnicze, edukacyjne i popularnonaukowe. Zakończenie planowane jest na 2018 rok, w setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, dzięki któremu Wielkopolska, miejsce tworzenia się polskiej państwowości oraz  rozwoju pracy organicznej, wróciła w granice odradzającej Rzeczpospolitej.

Szczegółowy program Inauguracji projektu Kanon wielkopolskiej nowoczesności:

Wykład prof. Przemysława Matusika
Wielkopolska bez Polski: pod zaborami
14 czerwca (wtorek), godz. 18.00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Spacer edukacyjny:
Wielkopolski etos. Śladami Edwarda Raczyńskiego
18 czerwca (sobota) godz. 14.00
Zbiórka na Ostrowie Tumskim – przed głównym wejściem do katedry.
Prowadzenie: Karolina Dąbrowska.

Wykład prof. Grzegorza Kucharczyka
Polskość i niemieckość pod pruskim zaborem
29 czerwca (środa), godz. 18.00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Spacer edukacyjny:
Praca organiczna – przedstawiciele i związane z nimi miejsca
2 lipca (sobota), godz. 14.00
Zbiórka na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Prowadzenie: Karolina Dąbrowska.