Uchodźcy z Syrii, trzęsienie ziemi w Nepalu, kłusownictwo w Afryce, strzelanina w Hondurasie, wybuch wulkanu w Meksyku, pożary i susze na Borneo, stacja badawcza na Wyspie Świętego Jerzego. Od dzisiaj w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu można oglądać najlepsze fotografie prasowe minionego roku.

World Press Photo

World Press Photo jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla fotografów prasowych pracujących dla mediów na całym świecie. Już od ponad pół wieku stanowi ona platformę komunikacji pomiędzy artystami a widzami, umożliwiając fotografii prasowej, głównie reportażowej, zaistnieć w globalnym świecie nie tylko jako ilustracja informacji, ale jako samodzielny element sztuki. Na tegoroczny konkurs nadesłano niemal 83 tysiące zdjęć, wykonanych przez 5775 fotografów pochodzących ze 128 krajów. Jury przyznało nagrody w ośmiu kategoriach, wyróżniając dokonania 41 autorów zdjęć.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia wykonana przez australijskiego fotografa Warrena Richardsona – Nadzieja Nowego Życia, która zajęła także I miejsce w kategorii Wydarzenia. Zdjęcie wykonane 28 sierpnia 2015 roku przedstawia mężczyznę przekazującego dziecko przez zasieki na granicy serbsko-węgierskiej w Röszke. Mężczyzna i dziecko byli wśród grupy imigrantów, która starała się dostać na teren Węgier, zanim granica zostanie szczelnie zamknięta ogrodzeniem.

– Przebywałem wraz z koczującymi uchodźcami nad granicą przez pięć dni – wspomina autor zwycięskiej fotografii  – Kiedy zrobiłem to zdjęcie, padałem już z nóg. Było około trzeciej nad ranem, a w tej sytuacji nie można używać flesza, bo policja stara się ich namierzyć. W ten sposób zdradziłbym gdzie są. Musiałem więc polegać wyłącznie na świetle księżyca.

Zdjęcie Nadzieja Nowego Życia ukazuje ludzką twarz wielkiej tragedii. Zawiera w sobie zarówno rozpacz, jak i nadzieję na lepsze jutro.

Wojna w Syrii i uchodźcy próbujący znaleźć schronienie w Europie są motywem przewodnim tegorocznej wystawy World Press Photo. Nie jest to jednak jedyny temat podejmowany przez międzynarodowe grono fotografów prasowych. Na wystawie znajdziemy zdjęcia ilustrujące trzęsienie ziemi w Nepalu, nielegalny handel kością słoniową w Afryce, życie codzienne na arktycznej stacji badawczej,  a także trudną sytuację orangutanów na Borneo, którym susza i pożary zabierają schronienie. Wystawę uzupełniają zdjęcia sportowe i przyrodnicze.

Najlepsze fotografie prasowe minionego roku można oglądać do 21 maja w Sali Wystaw CK Zamek.