Dni Wolsztyna - plakatParada parowozów, swarzędzkie Józefinki, a nawet majówka na Dzikim Zachodzie. Już za tydzień rozpocznie się najbardziej wyczekiwany długi weekend w Polsce. Zdradzamy, jakie atrakcje czekają w Wielkopolsce na spragnionych odpoczynku na świeżym powietrzu.

Wolsztyn zaprasza na XXIII Paradę Parowozów. Przez cztery dni atrakcji dla fanów kolei nie zabraknie. W piątek, 29 kwietnia w godzinach popołudniowo-wieczornych na terenie Parowozowni będą mieć miejsce wydarzenia związane z przyjazdem pierwszych parowozów uczestniczących w Paradzie. Będą one połączone z wieczornym zwiedzeniem obiektu i otwarciem pokonkursowej wystawy fotografii.

W sobotę, 30 kwietnia odbędzie się widowiskowa Parada Parowozów oraz przejazdy retro pociągami prowadzonymi przez parowozy. Według nieoficjalnych informacji Rynku Kolejowego, podczas tegorocznej Parady liczba czynnych parowozów będzie znacznie większa niż w 2015 roku, kiedy to wzięły w niej udział tylko 3 czynne maszyny. Podczas Parady, w budynku dworca kolejowego w Wolsztynie planowana jest wystawa budowli z klocków Lego. Nie zabraknie również koncertu orkiestr dętych, a także możliwości zwiedzania pozostałych atrakcji Wolsztyna – Skansenu Budownictwa Ludowego i innych obiektów muzealnych. W tym roku Parada jest bowiem połączona z obchodami Dni Ziemi Wolsztyńskiej.

W niedzielę, 1 maja kontynuowane będą przejazdy retro, nastąpi prezentacja pojazdów wojskowych na platformach kolejowych. Tego dnia w Wolsztynie odbędą się też Spotkania Teatrów Ulicznych. 3 maja, na zakończenie Dni Ziemi Wolsztyńskiej, na scenie wystąpi zespół Zakopower.

Koncertowo będzie także w Swarzędzu, gdzie po raz kolejny odbędą się Józefinki. 30 kwietnia oraz 1 maja 2016 na Swarzędzkim Rynku wystąpią: Chór męski „Akord”, Swarzędzka Orkiestra Dęta, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Chór Concordia z Niemiec, Jan Zieliński, Mariusz Kalaga z zespołem, grupa Future Folk oraz zespół Leszcze. Koncertom towarzyszyć będą spotkanie Józefów, Strawa św. Józefa, Gra miejska Mebloberek oraz Józefowy Jarmark. Specjalnie atrakcje przygotowano dla najmłodszych.

W dniach 1 – 3 maja Westernland w Józefowie k. Chocza zaprasza na Indian-Western Show, czyli największą majówkę w okolicy. W bogatym programie wydarzeń są między innymi występy Indian, nauka tańca country, przejażdżki dyliżansem a także konkursy dla najmłodszych: płukania złota, ujeżdżania wściekłego byka i dojenia dzikiej krowy.