23 kwietnia na deskach Opery Nova w Bydgoszczy odbędzie się premiera opery Don Carlos Giuseppe Verdiego. Spektakl zainauguruje XXIII Bydgoski Festiwal Operowy.

pasek  don

Dzieło Veriego z biegiem czasu zdobyło sobie zasłużone powodzenie i po dziś dzień zaliczane jest do kanonu największych arcydzieł włoskiej muzyki operowej. Libretto zaczerpnięte z Don Carlosa  F. Schillera jest jednym z najbardziej dramatycznych jakie może zaoferować historia: młoda księżniczka opuszcza Francję i dwór swego ojca, aby połączyć się ze starym królem Hiszpanii. Jego syn, Don Carlos, będący wcześniej oficjalnym narzeczonym Elżbiety, będzie kochał ją również wówczas, gdy stanie się jego macochą.

Dzieło Verdiego nie było wystawiane w Bydgoszczy od czterdziestu czterech lat. Obecna realizacja jest dziełem: Włodzimierza Nurkowskiego /reżyseria/, Piotra Wajraka /kierownictwo muzyczne/, Anny Sekuły /scenografia/, Iwony Runowskiej /choreografia/, Macieja Igielskiego /reżyseria świateł/ i Henryka Wierzchonia /przygotowanie chóru/.

Premiera Don Carlosa odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 18:00.