Dni Frankofonii - Marian Badoi TrioJuż 2 kwietnia rozpoczną się XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Francja Romów. W Europie mieszka około 10 milionów Romów. We Francji, gdzie pojawili się w XV wieku, żyje ich około pół miliona. Nazywani są Bohémiens, Manouches, Gitans, Tziganes, Rroms, Sintis, Romanichels, gens du voyage… Kim są francuscy Romowie? Jaka jest ich historia? Jakie miejsce zajmują w dzisiejszym francuskim społeczeństwie? Jakie są ich tradycje i dziedzictwo kulturowe? Na te oraz inne pytania spróbują odpowiedzieć organizatorzy festiwalu, który potrwa do 14 kwietnia.

Inauguracja XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii odbędzie się w klubie Blue Note, gdzie wystąpi Marian Badoï – wybitny romski akordeonista pochodzący z rumuńskiego miasta Ditesti słynącego z najlepszych muzyków zatrudnianych przed wiekami przez królów na europejskich dworach. W dniu, w którym się urodził, dostał w prezencie akordeon, na którym zaczął grać już w wieku 3 lat. Jego nieprzeciętny talent wirtuozerski i improwizatorski jako pierwszy docenił Richard Galliano. Badoï w 2012 roku stworzył trio z muzykami zespołu „Les doigts de l’homme” Olivierem Kikteffem /gitara/ i Tanguy Blumem /kontrabas/. Ich swingująca, pełna wirtuozerii muzyka ma w sobie prawdziwą cygańską duszę. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Na bogaty program wydarzeń XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii składają się również wystawy. Jedna z nich, zatytułowana Camargue – francuski Dziki Zachód zagości w Czytelni francuskiej UAM, w Collegium H. Cegielskiego. Podróżnicy Anna i Mikołaj Wyrzykowscy zaprezentują żar południa, rozległe rancza, kowboje, byki, konie, emocje i wigor corridy, gracja flamingów, wszechobecne obrazy Van Gogha oraz Gitans, którzy pielgrzymują, grają i śpiewają w Saintes-Maries-de-la-Mer. Mieszanka niezwykłych historii, tradycji, kolorów, zapachów i obrazów. Camargue to Francja, jakiej nie znacie. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, w kwietnia o godzinie 18:00. Dzień później w Domu Bretanii zostanie otwarta wystawa fotografii Jeannette Gregori zatytułowana Saintes Maries de la Mer – miejsce kultu religijnego Romów.

XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii to również bogaty program filmowy, który będzie realizowany zarówno w Domu Bretanii, jak również w Kinie Muza. Widzowie zobaczą takie produkcje jak Zapomniana cygańska zagłada z 2011 roku, Książęta, Geronimo, czy Synowie wiatru.

Szczegółowy program wydarzeń XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii jest dostępny tutaj.