logo_fwdNa kulturalnej mapie Poznania powstaje właśnie całkiem nowe miejsce, Galeria fwd:. Nazwa jest skrótem angielskiego słowa forward, które tłumaczyć można jako do przodu, w przyszłość, śmiały, impertynencki. Dla użytkowników poczty elektronicznej skrót oznacza wiadomość przesłaną dalej. Naszą misją jest zatem pośredniczenie w kontakcie pomiędzy artystami i publicznością. Właścicielkami Galerii fwd: są Maria Ancukiewicz i Ewa Mrozikiewicz.

– Najbardziej interesujące są dla nas działania eksperymentalne i zakładające interakcje z odbiorcami. Chcemy, aby w Poznaniu znalazło się wreszcie miejsce dla ciekawych projektów, alternatywnych wobec działalności istniejących już instytucji. Przestrzeń fwd: znajduje się w wymarłym pasażu handlowym w centrum Poznania. Pragniemy wykorzystać działalność galerii, aby przywrócić to miejsce mieszkańcom miasta i zaprezentować jego uśpiony potencjał – opowiada jedna z właścicielek Galerii.

W programie wystaw planowane są prezentacje polskich i zagranicznych twórców, połączone z programem edukacyjnym, koncertami i warsztatami. Artystki są w trakcie nawiązywania współpracy z Łódzką Szkołą Filmową.

Maria Ancukiewicz  jest artystką, kuratorką i krytyczką. W 2015 obroniła dyplom magisterski w zakresie strategii kuratorskich i promocji kultury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej praca teoretyczna: Aktywna publiczność w historii wystaw: próba monografii wygrała główną nagrodę w konkursie na najlepszą pracę teoretyczną UAP i zostanie wydana drukiem. Publikowała teksty w Magazynie Sztuki, a w dwutygodniku Priv prowadzi własną rubrykę Art Busters. Współpracowała przy organizacji Warsaw Gallery Weekend. Wielokrotnie prowadziła też warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych.

Ewa Mrozikiewicz to artystka, animatorka działań, dziennikarka i kuratorka. W 2015 obroniła dyplom magisterski w zakresie strategii kuratorskich i promocji kultury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2013 roku pod nazwą Wyobraźnia Utrudnia Życie organizuje swój autorski program kuratorski złożony z wystaw, spotkań autorskich, warsztatów i działań w przestrzeni miejskiej Poznania. Zajmuje się pisaniem artykułów, recenzji i relacji z wybranych wydarzeń kulturalnych. Jej teksy ukazywały się na portalach eXspace.pl, kulturapoznan.pl, w Poznańskim Informatorze Kulturalnym, Sportowym i Turystycznym IKS, w katalogu do wystawy Mikroutopie codzienności. Współpracowała z Joanną Stembalską podczas organizacji wystawy 10×10 w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, Izą Kowalczyk przy ekspozycji Mikroutopie codzienności w toruńskim CSW oraz z Ewą Obrębowską-Piasecką podczas tworzenia portalu kulturapoznan.pl.

Galeria fwd: zlokalizowana jest w Pasażu Różowym przy ulicy Św. Marcin w Poznaniu. Uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek, 14 stycznia wernisażem wystawy Art at first sight.