Zakończyła się wystawa fotografii Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, Dzieci. Przyszłość świata, która przez ostatni tydzień gościła w Holu Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wystawa zdjęć była jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Dzieci. Przyszłość świata to wystawa prezentująca fotografie wykonane między innymi w Nepalu, Indiach, Ekwadorze, Mali, Kamerunie oraz Etiopii. Wszystkie zdjęcia prezentują radość, a jednocześnie trud życia współczesnych dzieci. Fotografie z wyjątkowym realizmem pokazują łzy, smutek, ale również radość i zabawę. Realistyczne fotografie zachwycają, a jednocześnie zmuszają do refleksji nad własnym dzieciństwem i dobrami materialnymi, których tak często brakuje w biedniejszych częściach świata. Czy ich brak oznacza smutne dzieciństwo? Maria Magdalena Kwiatkiewicz przekonuje swoimi fotografiami, że brak zabawek, czy nowoczesnej technologii nie jest żadnym problemem. Dzieciom wystarczy trochę suchego piasku, żeby spędzić radosny czas z rówieśnikami.

Autorka wskazuje również na biedę, która nie pozostaje obojętna dzieciom. Ich życie jest determinowane przez pozycję społeczną, jaką zajmuje ich rodzina. Szczególnie duże znaczenie ma to w Indiach. Ale są też takie miejsca na świecie, gdzie czynnikiem kształtującym dzieciństwo jest położenie geograficzne, oddalenie od szkół i tzw. cywilizacji.

Maria Magdalena Kwiatkiewicz jest autorką kilkudziesięciu cykli fotograficznych od ponad dziesięciu lat prezentowanych na wystawach w galeriach, a także w przestrzeni miejskiej. Artystka postrzega fotografię jako sposób interpretacji i przeżywania świata. Przemierza świat z aparatem w ręku, utrwalając emocje związane ze spotkaniem i poznawaniem innych ludzi. To właśnie człowiek i jego życie codzienne jest głównym tematem jej fotografii. Piękne pejzaże i architektura są zazwyczaj tylko tłem do opowieści o życiu innych ludzi.