Festiwal Rzeźby Lodowej 2012Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – STIHL POZnan Ice Festival organizowany jest w Poznaniu już od 10 lat. Co roku przyciąga najsłynniejszych artystów z całego świata, a ich prace podziwiają tysiące poznaniaków oraz turystów. Podczas dwudniowej imprezy rzeźbiarze zużywają kilkanaście ton lodu, by oczarować niezwykłym pokazem mroźnych dzieł sztuki.

Dziesiąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 11 – 13 grudnia. W tym czasie na Starym Rynku, reprezentacyjnym punkcie miasta, na żywo będzie można zobaczyć jak powstają niepowtarzalne rzeźby. Imprezę odwiedzają najbardziej utalentowani artyści i mistrzowie świata w rzeźbie lodowej. W Poznaniu pojawią się w tym roku reprezentanci takich krajów, jak: Francja, Japonia, USA, Kanada, Szwecja, Finlandia, a nawet Malezja. Będą też artyści z Polski.

Na Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej składają się dwie konkurencje: Speed Ice Carving, czyli odtworzenie w lodzie przygotowanego przez organizatorów  wzoru oraz Konkursu Głównego. 13 grudnia dwanaście dwuosobowych zespołów, mających do dyspozycji kilkanaście ton lodu będzie tworzyło własne rzeźby. Wszystkie reprezentacje będą miały na to cały dzień. Swój niepowtarzalny klimat konkurs zawdzięcza wyjątkowemu urokowi Starego Rynku i atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wybór zwycięzcy i wręczenie nagród odbędzie się wieczorem 13 grudnia.

Dodatkowo przez cały weekend na Dziedzińcu Urzędu Miasta przy Pl. Kolegiackim powstanie zimowe miasteczko – WinterCamp City. Wśród czekających na poznaniaków atrakcji warto wymienić warsztaty dla dzieci, spotkania z himalaistami, wspinaczka na ścianie lodowej oraz wystawę zdjęć Polskie Parki Narodowe.

Program Festiwalu

11 grudnia (piątek)

godz. 17.00: Rozpoczęcie STIHL POZnan Ice Festival

Ice Show Artystów Teatru Tańca

Koncert zespołu Sound & Grace

Bicie rekordu Guinnessa w odśpiewaniu polskiej kolędy

12 grudnia (sobota)

godz. 10.00 – 17.00: STIHL POZnan Ice Festival – Pokaz Speed Ice Carving

godz. 17.00: Widowisko laserowo – multimedialne w rzeźbieniu w lodzie

godz. 11.00-21.00: WinterCamp City – zimowe miasteczko

13 grudnia (niedziela)

godz. 9.00 – 17.00: Konkurs rzeźbienia w lodzie

godz. 12.00: Mosiński Ośrodek Kultury zespół „Sikorki” oraz zespół „MY”

godz. 14.00: Kolędowo Szkoła Musicalowa ERATO

godz. 15.00: „Bracia patrzcie jeno” Chór Męski ARION

godz. 16.00: „Świąteczna pocztówka” z Art  Of Voice Studio

godz. 18.00: Wręczenie nagród oraz zakończenie STIHL POZnan Ice Festival

godz. 11.00-21.00: WinterCamp City – zimowe miasteczko