strategie buntu-plakatDo 11 października w Galerii Miejskiej Arsenał można oglądać wystawę prac Jerzego „Jurry” Zielińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Jacka Adamasa, Wojciecha Korkucia i Grupy The Krasnals. Wspólnym mianownikiem łączącym wszystkich artystów jest bunt wobec współczesnych nurtów społecznych i kulturowych totalizujących myślenie i destruujących wartości. Kuratorem wystawy Strategie buntu jest Piotr Bernatowicz.

Pojęcie artystycznego buntu zostało pozbawione związanego z nim niegdyś etosu. Kojarzy się z marketingowym chwytem, wywołaniem skandalu, który powoduje tylko nagłośnienie nazwiska artysty i błyskawiczne wejście do systemu świata sztuki, skonsumowanego przez nagrody, granty i zakupy do kolekcji. Bunt spowszedniał. Są jednak obszary współczesności wobec których artyści buntują się rzadko. Obszary, które podporządkowane zostały politycznej poprawności manipulującej językiem i sposobem myślenia o świecie. Na miejsce pojęć i wartości umożliwiających rozumienie świata wprowadza się tyranię komunałów.

Wystawa prezentowana w Galerii Miejskiej Arsenał jest próbą dotarcia do postaw artystycznego buntu opierającego się o ginący dziś etos. To bunt nie tyle przeciw, ale w obronie zanikających w sztuce wartości i postaw.

Artyści, których prace można oglądać w Poznaniu, reprezentują różne obszary sztuki współczesnej, posługują się różnymi mediami: od tradycyjnego malarstwa, poprzez performance, plakat, film, instalację i obiekt artystyczny. Nie wiąże ich jeden nurt czy środowisko artystyczne, są indywidualnościami łączącymi ściśle swoją twórczość z życiem, pozostając nieco obok współczesnego świata sztuki, choć bardzo blisko współczesnego życia.

Finisaż wystawy Strategie buntu odbędzie się 11 października.